Komentarze

Dom z zagospodarowanym poddaszem

Dom z zagospodarowanym poddaszem to często gotowy projekt, ale czasami pomysł na urządzenie strychu pojawia się znienacka, co związane jest z poszukiwaniem wolnej przestrzeni mieszkalnej. Miejsce pod dachem jest ogromnym polem do popisu dla architektów wnętrz czy samodzielnych aranżerów. Można wygospodarować naprawdę urokliwe pomieszczenia dla dzieci albo pokoje do pracy w sporym oddaleniu od domowego rozgardiaszu, a przy niskich sufitach będzie to doskonałe miejsce na sypialnię.

Konstrukcja ogólna poddasz jest już sama w sobie przytłaczjąca ze względu na niski dach i obecne skosy, dlatego decydują się na kolorystykę warto postawić na jasne barwy ora zainwestować w oświetlenie docierające w każdy kąt. Tym samym uzyskuje się optycznie większą powierzchnię i wydaje się, że jest przestronnie. Jasne barwy i dużo światła dają złudzenie większego pomieszczenia.

Naturalne światło najlepiej uzyskać poprzez zastosowanie okien dachowych oraz lukarn, zawsze jednak skosy zostają niedoświetlone, dlatego w tych miejscach należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie światło sztuczne.

Skosy na poddaszu są najbardziej niewykorzystanymi miejscami, dlatego dobrze jest pomyśleć o stworzeniu specjalnych półek lub szafek dopasowanych do konkretnych miejsc. Dobrym rozwiązaniem są meble robione na zamówienie, które idealnie wkomponowują się w elementy skosów.

Poddasze pozwala na wyeksponowanie elementów drewnianych więźby dachowej. Dobrze zakonserwowane i odpowiednio wybarwione belki stanowią element dekoracyjny oraz miejsce do którego można zamontować lampy lub półki.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »