Komentarze

Poddasze w domu pasywnym

W domach pasywnych najczęściej poddasze nie było wykorzystywane. Ostatnio jednak, ze względu na wprowadzenie dobrze docieplonych okien dachowych zyskało na zainteresowaniu. W budynkach pasywnych dach jest najczęściej dwuspadowy, dlatego samo poddasze będzie się charakteryzowało skosami, które trzeba odpowiednio zagospodarować. Ponieważ coraz nowsze technologie pozwalają wykorzystać okna połaciowe, poddasze może zostać poddane dokładnemu dociepleniu tak, by uniknąć powstawania mostków ułatwiających przemarzanie. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest pianka poliuretanowa, która znakomicie sprawdza się podczas termoizolacji. Dzięki rozprężaniu i powiększaniu swojej objętości wciska się we wszystkie szczeliny i dokładnie je wypełnia. Jest to znakomite rozwiązanie zapobiegające tworzeniu się stref przemarzania. Aby osiągnąć najlepsze warunki cieplne na poddaszu warstwa ocieplenia musi być odpowiednio gruba oraz muszą być zamontowane specjalne krokwie. Do tego należy pamiętać również o wentylacji, dlatego wszystkie materiały oprócz zalet termoizolacyjnych powinny spełniać  warunki paroprzepuszczalności. Dobrze skonfigurowane poddasz musi jednocześnie zatrzymywać ciepło i nie dopuścić do tworzenia się pary wodnej, która mogłaby powodować powstawania źródeł wilgoci. 

W związku z tym zagospodarowanie poddasza wiąże się opracowaniem szczegółowych parametrów, które muszą być spełnione podczas stawiania budynku. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »