Komentarze

Wykończenie okapu

Najstarszym sposobem zabezpieczania okapu dachowego są deski, które zamawia się w zakładach stolarskich. Na podbitkę nadaje się wysuszone i zaimpregnowane drewno sosnowe, świerkowe oraz modrzewiowe. Przed ułożeniem deski trzeba użyć wodoodpornego środka. Okap musi mieć otwór wlotowy, potrzebny do wentylacji dachu. Przy odpowiednio wykonanej wentylacji, powietrze dostaje się przez otwory w okapie poddasza, a wywiewane jest przez kalenicę budynku. Podbitka musi być zbudowana tak, aby umożliwić przepływ powietrza. W tym celu mogą być wykorzystane kratki, listwy wentylacyjne albo panele z otworkami, przy czym otwory powinny być osłonięte siatkami metalowymi, chroniącymi przed dostaniem się do środka ptaków i owadów.

Innym rozwiązaniem są podbitki drewnopochodne, które wykonuje się ze świeżych wiórów drzewnych i żywic. Panele mają jednorodną strukturę, więc są odporne na działanie wilgoci i wysokiej temperatury. Przycinane krawędzie należy pomalować farbą akrylową, aby przedłużyć żywotność drewna. Możliwe do zastosowania są również podbitki stalowe, zrobione z płaskiej blachy stalowej ocynkowanej, jak i z blachy aluminiowej, pokrytej na przykład poliestrową powłoką ochronną.

Najczęściej stosowane są podbitki sidingowe, których zaletą jest możliwość dopasowania koloru do elewacji budynku. Są one lekkie i proste w obróbce. Odporny na warunki atmosferyczne materiał nie wymaga konserwacji. Jeszcze trwalsze są podbitki komorowe, natomiast podbitki pełne są wykonane w technologii dwuwarstwowej. Warstwę zewnętrzną tworzy twarde PVC, zapewniające odporność na warunki atmosferyczne i wytrzymałość mechaniczną, a wewnętrzna jest wypełniona spienionym PVC, co gwarantuje elastyczność i obniżony ciężar.

 

Komentarze   

 
0 #1 Łukasz 2014-07-10 09:33
Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka
Cytować
 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »