Komentarze

Zagospodarowane poddasze

Polskie budownictwo charakteryzuje się specyficzną zabudową dachu, co umożliwia wykorzystanie ostatniej kondygnacji, jako zaadoptowane poddasze. Jednak taka operacja wymaga wykonania pewnych kroków związanych z uzyskaniem zgody na wykonanie takiego przedsięwzięcia. W świetle nowego prawa budowlanego wymagane jest zgłoszenie prac budowlanych w urzędzie lub uzyskanie pozwolenia na budowę. Wszelkie informacje najlepiej pozyskać w odpowiednim urzędzie, ponieważ każde poddasze wymaga różnej oceny. Należy pamiętać, że adaptacja strychu bez pozwolenia podlega karze.

 

Przed podjęciem decyzji o przystosowaniu strychu do potrzeb użytkowych należy sprawdzić:

powierzchnię użytkową,

więźbę dachową i pokrycie dachu,

ścianę kolankową i jej wysokość,

dostosowanie stropu,

wejście na poddasze,

dostęp światła przez okna,

ocieplenie,

ścianki działowe i sufity,

doprowadzenie niezbędnych instalacji.

Do adaptacji poddasza nie należy podchodzić pochopnie, żeby się nie okazało, że koszty przerosną oczekiwania inwestora. Przed rozpoczęciem robót dobrze jest wykonać dokładny kosztorys, w którym będą uwzględnione wszystkie materiały i robocizna. Nie zawsze można również wykonać wszystkie prace, dlatego szczegółowe wcześniejsze rozpoznanie jest konieczne. Nie wszystkie budynki są odpowiednio przystosowane do wykonania zabudowy,

 

Zagospodarowane poddasze to dodatkowe miejsce do zamieszkania, często poprzez swoje położenie bardzo urokliwe i pożądane szczególnie przez najmłodszych domowników.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »