Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Dachówka ceramiczna gwarancją na lata

Jeśli planujemy zmienić lub też w ogóle zamontować w nowym domu pokrycie dachowe to w takiej sytuacji przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to jak trwały i szczelny będzie to materiał. Jednym słowem kształt oraz kolor czyli estetyka powinny schodzić na drugi plan. Jak wiadomo w całym budynku dach jednak odgrywa bardzo ważną rolę. Dlatego też warto w niego zainwestować. W takiej sytuacji najbardziej trwałymi dachówkami jakie do tej pory wymyślono są oczywiście dachówki ceramiczne. Nie mniej jednak w takiej sytuacji naprawdę warto przemyśleć zakup, gdyż dla wielu osób będzie argumentem na nie to że mają one nieco wyższa cenę.

Jednakże bardzo często jest tak, że dachówki ceramiczne posiadają gwarancję nawet na pól wieku, a i tak są w stanie wytrzymać w idealnym stanie o wiele dłużej. Dlatego też patrząc na przestrzeni lat i analizując wszystko to i tak ten rodzaj pokrywy dachowej jest o wiele bardziej opłacalny. Tym bardziej, że te dachówki są nie tylko bardzo trwale, ale również potrafią zatrzymać wilgoć z zewnątrz. Oczywiście dla wszystkich dbających o estetyczną stronę dachu można dodać, że również występują w ciekawych wzorach.

Nie mniej jednak przy zakładaniu i wyborze dachów na dach musimy brać pod uwagę nie tylko koszt dachówki, ale również jej montaż. W przypadku dachówki ceramiczne jedno i drgnie uzależnione jest przede wszystkim od kształtu dachu. Im prostszy dach w wyglądzie i kształcie tym tańsza będzie taka inwestycja. Wszystko to dlatego, że nie potrzeba dachówek w nietypowych kształtach. 

 

Pokrycie dachowe a hałas

Dzisiaj tak naprawdę deszcz, silny wiatr oraz wiele innych dźwięków może spowodować, że będzie nam to przeszkadzało w codziennych zajęciach. Dachy niestety bardzo często narażone są nam przepuszczanie takich dźwięków, bowiem mało, kto przykłada wagę do tego aby zabezpieczyć nasze pokrycia dachowe przed problemem dużego natężenia dźwięków. 

Dlatego przydało, by się pomyśleć o zmianie całego poszycia dachowego będzie to dla nas najlepsza decyzja jaką mogliśmy podjąć w tym przypadku. Jeśli myślimy o właściwym pokryciu to trzeba najpierw właściwe dobrać materiał. Jeśli zależy nam na maksymalnie wyciszeniu dachu to musimy koniecznie wybrać produkt zdolny tłumić różne dźwięki akustyczne, im lepszy materiał tym lepsza ochrona przed dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się dachówka betonowa, ponieważ daje ona nam nie tylko dobrą wytrzymałość całego poszycia, ale i najlepszą szczelność przed hałasem jaki możemy usłyszeć ze środowiska zewnętrznego. Pamiętajmy, że mimo wszystko dachówka ta wyróżnia się dużą masą dzięki czemu izolacja akustyczna jest dokładna. Co ciekawe produkt jest bardzo ekologiczny, przez co, tym bardziej pasuje on na poszycie dachu.

Każdy, kto ceni sobie podobne rozwiązania i korzyści będzie wiedział jak w praktyce wykorzystać taką opcję. Dachówka tego typu ma to do siebie, że jest również bardziej odporna na pękanie co faktycznie zwiększa jej trwałość. Warto zauważyć, że mimo wszystko materiał ten jest również tańszy niż standardowe dachówki ceramiczne. 

Komunikacja dachowa

Czym jest komunikacja dachowa? Mówiąc najprościej są to wszelkie akcesoria, które ułatwiają poruszanie się po dachu. Zaliczamy do nich przede wszystkim specjalne ławy oraz stopnie kominiarskie, które są mocowane za pomocą profesjonalnych wsporników. Stopień kominiarski jest niezbędny, aby można było dojść do każdego urządzenia, znajdującego się na dachu, w tym głównie do ławy. Jeśli zaś chodzi o samą ławę kominiarską, to jest element niezbędny do tego, aby dostać się do wywietrzników, otworów kominowych, czy wentylacyjnych. Materiał, z którego wykonuje się ławy i stopnie kominiarskie to zazwyczaj wysokogatunkowe aluminium lub ocynkowana stal. 

Oczywiście zamontowanie komunikacji dachowej nie jest obowiązkowe, choć istnieje ustawa, która zobowiązuje do ich montażu wtedy, gdy dach ma ponad 25% spadku lub wykonany jest z materiałów łamliwych. Jednak nie oznacza to, że w innych przypadkach komunikacja dachowa jest niepotrzebna. Niektórzy na tych właśnie elementach dachowych próbują zaoszczędzić, co szybko okazuje się bardzo złym pomysłem. 

Problemy pojawiają się wtedy, gdy konieczne jest np. sprawdzenie, czy odetkanie instalacji kominowej. Często konieczność taka pojawia się zimą, kiedy to dachy są oblodzone i niejednokrotnie zaśnieżone, a zatkany komin uniemożliwia ogrzewanie. Wówczas żaden kominiarz nie podejmie się wejścia na dach i pozostanie tylko zamówienie podnośnika koszowego. Koszt takiej usługi jest dość wysoki, podobnie zresztą jak montaż komunikacji na już istniejącym dachu. Najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością wpisanie komunikacji dachowej w projekt budynku. 

 

Ekologiczny dach z wióra osikowego

            Pokrycia dachowe z osikowego drewna są obecnie niezwykle modne. Chętnie decydują się na nie zwłaszcza ekolodzy oraz osoby, które chcą się wyróżniać. Dachy z osikowych wiórów mają mnóstwo zalet, do których można zaliczyć:

·         bardzo wysoką szczelność oraz świetną paroprzepuszczalność,

·         długą trwałość, wynoszącą nawet ponad 40 lat,

·         niewielki ciężar, dzięki czemu konstrukcja dachu nie musi być masywna.

Niestety takie pokrycie ma również swoje wady. Przede wszystkim wymaga stosowania specjalnego ognioodpornego impregnatu. Poza tym ułożenie takiego pokrycia jest niezwykle czasochłonne.

 

            Na takie pokrycie dachowe najlepiej nadaje się drewno świerkowe, osikowe i sosnowe. Deseczki, czyli wióry mają zazwyczaj długość ok. 35-40cm, grubość 5mm, a szerokość 10cm. Wióry układa się wtedy, gdy drewno jest świeże, ponieważ wówczas jest ono wilgotne i elastyczne. Każdą deseczkę trzeba przymocować gwoździami o grubości 1,3-1,5mm oraz długości maksymalnej 45mm. Wióry układa się z dwu centymetrowym zakładem, a każdy kolejny rząd powinien być przesunięty ku grze o około jedną czwartą długości deseczki. Jeden rząd mocuje się skierowany w prawo, natomiast kolejny w lewo, dzięki czemu tworzy się Warkocz. Położony w ten sposób dach musi wyschnąć, więc przez pierwszy rok nie można po nim chodzi, natomiast 12-tu miesiącach trzeba go zaimpregnować preparatem ognioodpornym. Po dwóch latach konieczne jest zastosowanie impregnatu przeciwko owadom i grzybom. Odpowiednio zaimpregnowany dach będzie służył przez wiele lat. 

Dachówki zakładkowe

Obecnie jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych są tzw. dachówki zakładkowe. Są to dachówki ceramiczne, które posiadają specjalny system zaczepów. Najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje zaczepów:

•dolne-górne – zamki znajdują się na spodzie dachówki, przy czym jeden jest na górze, a drugi na dole,

•boczne – są to specjalne wyżłobienia znajdujące się wzdłuż długich krawędzi dachówki, dzięki którym przy montażu dachówki zachodzą na siebie.

Oprócz w/w są również dachówki, które z jednej strony mają jeden zamek, natomiast z drugiej kilka zamków, dzięki czemu można w łatwy sposób regulować rozstaw łat i uniknąć konieczności docinania elementów. 

Bardziej nowoczesnym rodzajem dachówek zakładkowych są dachówki wielkoformatowe. Ich wielkość znacznie ułatwia i przyspiesza ułożenie pokrycia, ponieważ można stosować większy rozkład łat niż w przypadku dachówek tradycyjnych. Ponadto do pokrycia 1mkw potrzebnych jest zazwyczaj około 10-12 sztuk tego rodzaju dachówek, podczas gdy tradycyjnych potrzeba około 14-15 sztuk. 

Obecnie dachówki zakładkowe są produkowane w wielu kształtach. Do wyboru są między innymi płaskie, które przypominają zaokrąglona lub spłaszczoną falę. Taką właśnie formę mają niezwykle popularne dachówki greckie, staroniemieckie i rzymskie. Istnieją również dachówki, imitujące inne pokrycia, np. esówkę pojedynczą lub podwójną. Bez wątpienia pokrycie dachu za pomocą dachówek jest niezwykle trwałe, ponieważ tworzą one szczelne połączenie, które jednocześnie może pracować. 

 

Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »