Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Układanie gontu bitumicznego

Do ułożenia gontu bitumicznego na dachu nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia – wystarczy młotek albo zszywacz, szczotka dekarska, miarka, poziomice oraz nóż lub nożyce dekarskie, a także szpachelka, listwa do docinania i klej albo specjalny kociołek do podgrzewania lepiku. Przed rozpoczęciem pracy trzeba oczywiście wykonać wszystkie obróbki blacharskie na łączeniach dachu ze ścianami, czy nadbudówkami, a także wokół komina i wzdłuż naroży dachu. W przypadku obróbek ze stalowej blachy należy też pamiętać o ich zagruntowaniu. 

Podłoże pod dachówki bitumiczne musi być wytrzymałe i sztywne. Zdecydowanie najlepsze są więc deski lub wodoodporne płyty wiórowe. Sprawdzi się również sklejka wodoodporna lub płyty MDF i OSB. Deski trzeba zaimpregnować środkiem ognioochronnym oraz grzybobójczym. Na tak przygotowanym podłożu kładzie się papę podkładową, zachowując ok. 10cm zakład.

W sprzedaży dostępne są dachówki bitumiczne pokryte klejem lub ze specjalnymi paskami kleju bitumicznego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ po podgrzaniu przez słońce dachówki sklejają się samoistnie. Jest to proces nazywany wulkanizacją. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy na całej spodniej części dachówek znajduje się klej należy przed ich układaniem zdjąć specjalną folię zabezpieczającą. Natomiast z dachówek, na których klej jest umieszczonymi miejscowo nie trzeba zdejmować folii. Układanie dachówek rozpoczynamy od okapu, dbając o to, by kolejne rzędy zachodziły na siebie. Zarówno kalenicę, jak i grzbiety wykańczamy specjalnymi akcesoriami systemowymi. 

Pokrycie z łupka

Łupek jest naturalną skałą organiczną, której powstanie datowane jest na 400 milionów lat wstecz. Proces przygotowywania pokrycia dachowego z tego materiału wymaga nie tylko wydobycia go z ziemi, ale także poddania go obróbce ręcznej z wykorzystaniem tradycyjnych metod i bez udziału żadnych procesów technologicznych. Do produkcji pokrycia nie stosuje się też gotowych elementów systemowych. Jest to więc materiał w 100% ekologiczny i niezwykle trwały oraz odporny na warunki atmosferyczne. Do wyboru są trzy kolory – zielony, antracytowy i czerwony. 

Pokrycia dachowe z łupka mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim nie wymagają bieżącej konserwacji. Poza tym łupek daje możliwość wykonywania wyjątkowo skomplikowanych kształtów. Warto też pamiętać o tym, że takie pokrycia perfekcyjnie komponują się zarówno z budynkami zabytkowymi, jak i nowoczesnymi. Jest to jedno z najbardziej trwałych pokryć dachowych, które w dodatku wygląda bardzo estetycznie i stylowo. Co ważne, pokrycia wykonywane są wyłącznie z łupka przebadanego laboratoryjnie pod kątem fizycznych właściwości kamienia i parametrów technicznych. 

Łupek jest kamieniem naturalnym, a wykonane z niego pokrycia nadają się przede wszystkim do dachów i elewacji o kącie nachylenia wynoszącym 20-90 stopni. Tego rodzaju materiał doskonale sprawdza się także do obkładania kominków, co pozwala na otrzymanie jednolitego efektu wizualnego. Należy jednak pamiętać, że tego typu pokrycia wymagają dużego doświadczenia, dlatego ich kładzeniem zajmują się wyłącznie sprawdzone ekipy dekarskie. 

Glazurowane czy angobowane – jakie dachówki wybrać?

Tradycyjne dachówki ceramiczne zwykle mają kolor zbliżony do czerwonego, co jest efektem dużej zawartości związków żelaza w wypalanej glince. Proces przygotowywania takiej gliny oraz jej wypalania ma na celu uzyskanie jak największej trwałości dachówek zwłaszcza w zakresie mrozoodporności oraz nasiąkliwości. Jednakże taki sposób produkcji sprawia, że dachówki nie mają jednolitej barwy, w wyniku czego nawet w jednej partii produkcyjnej znaleźć można różne odcienie dachówek. Poza tym naturalne dachówki są porowate, przez co szybko się brudzą.

Z tego właśnie względu producenci stosują specjalne zabiegi, mające na celu niwelowanie różnic kolorystycznych i zwiększanie trwałości dachówek. Jedną z takich metod angobowanie, polegające na nanoszeniu na wysuszoną, ale niewypaloną dachówkę specjalnego rodzaju szlachetnej glinki. Może ona mieć różne barwy, w zależności od tego, jakie minerały lub tlenki metali zostaną dodane do mieszanki. Takie dachówki są znacznie bardziej odporne na zabrudzenia, ale ponieważ mieszanka nakładana jest tylko na wierzch, w przekroju nadal są czerwone.

W przypadku glazurowania na powierzchni dachówki powstaje specjalne szklista warstwa, która dodatkowo zabezpiecza dachówkę przed czynnikami zewnętrznymi. Jednakże w wyniku glazurowania zamknięte zostają wszystkie pory, co pogarsza właściwości dyfuzyjne dachówek. Zarówno angobowane, jak glazurowane dachówki są droższe od zwykłych, ale w zamian za to na pewno znacznie dłużej będą nam służyć, a do tego wyglądają naprawdę oryginalnie i stylowo. 

 

Modne materiały na dach

Dach to bez wątpienia jedna z najbardziej widocznych części budynku, dlatego oprócz funkcjonalności ważny jest również jego wygląd. Okazuje się, że podobnie jak w modzie, tak i w przypadku dachów trendy co jakiś czas się zmieniają, dlatego warto przed zakupem pokrycia sprawdzić, co obecnie jest na topie. Możliwości jest naprawdę sporo, dzięki czemu można zamiast tradycyjnego wykończenia postawić na nowoczesne, niebanalne pokrycia w różnych kolorach lub niezwykle efektowne postarzane, surowe cegły. 

Wielbicielom minimalizmu z pewnością spodobają się dachówki płaskie, dzięki którym na dachu można utworzyć stylowe kompozycje bez linii podziału. Taki dach najlepiej wygląda w barwach ciemnych lub bardzo ciemnych i bez żadnych zbędnych upiększeń. Dzięki temu prezentuje się wyjątkowo nowocześnie. Dodatkową cechą dachów z płaskimi dachówkami w ciemnym kolorze jest to, że zapewniają one wysoką klasę energetyczną budynku. Z tego względu są bardzo często stosowane w zabudowie szeregowe. Ciemne barwy pokrycia dachowe doskonale pasują do budynków w stylu nowoczesnym.

Bardzo modne obecnie są także dachy kryte dachówkami, które celowo postarza się za pomocą odpowiednich dekarskich metod. To rozwiązanie  dla wielbicieli tradycyjnych, choć jednocześnie oryginalnych i efektownych rozwiązań. Takie pokrycia prezentują się najlepiej tam, gdzie dominują odrestaurowane zabudowy, a także zabytkowe klasyczne kamienice, dworki czy pałace. Dzięki takim dachówkom budynek prezentuje się bardzo stylowo, lecz należy pamiętać, że nie pasują one do zbyt nowoczesnych form. 

 

Wymieniamy pokrycie dachowe

Wymiana pokrycia dachowego jest operacją bardzo kosztowną i czasochłonną. Niestety zdarzają się sytuacje, w których jest to konieczność. Zaliczamy do nich np. uciążliwe przeciekanie, czy zniszczenie pokrycia przez intensywną nawałnicę. Generalnie przyczyn jest znacznie więcej, jednak zanim przystąpimy do wymiany, warto zdecydować się na usługi fachowca, który określi, czy faktycznie jest to potrzebne i które dokładnie elementy wymagają naprawy lub wymiany. Takie oględziny przeprowadzane są przez odpowiednio wykwalifikowanego inżyniera, który dokonuje precyzyjnych pomiarów, a także profesjonalne lokalizuje wszelkie usterki. Co ważne, fachowiec informuje również o tym,  jaki sposób można się pozbyć defektów. 

Zgodnie z przepisami w przypadku, gdy zamierzamy wymienić pokrycie dachowe, niezbędne jest zgłoszenie tego faktu w starostwie. Należy to zrobić przynajmniej 30 dni przed rozpoczęciem robót. W zgłoszeniu muszą się znaleźć informacje dotyczące dokładnego zakresu przewidywanych robót, a także termin ich rozpoczęcia. Ponadto do zgłoszenia należy załączyć oświadczenie potwierdzające prawo do dysponowania budynkiem na cele budowlane. 

W przypadku, gdy zamierzamy zmienić konstrukcję nośną dachu, jego kształt lub podwyższyć budynek trzeba mieć pozwolenie na budowę. Pace budowlane należy zakończyć w ciągu dwóch lat. Wymieniając pokrycie warto pamiętać o tym, że miejsce pracy musi być odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Na pewno warto zaopatrzyć się w specjalistyczne plandeki dachowe. 

Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »