Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Komunikacja dachowa

Czym jest komunikacja dachowa? Mówiąc najprościej są to wszelkie akcesoria, które ułatwiają poruszanie się po dachu. Zaliczamy do nich przede wszystkim specjalne ławy oraz stopnie kominiarskie, które są mocowane za pomocą profesjonalnych wsporników. Stopień kominiarski jest niezbędny, aby można było dojść do każdego urządzenia, znajdującego się na dachu, w tym głównie do ławy. Jeśli zaś chodzi o samą ławę kominiarską, to jest element niezbędny do tego, aby dostać się do wywietrzników, otworów kominowych, czy wentylacyjnych. Materiał, z którego wykonuje się ławy i stopnie kominiarskie to zazwyczaj wysokogatunkowe aluminium lub ocynkowana stal. 

Oczywiście zamontowanie komunikacji dachowej nie jest obowiązkowe, choć istnieje ustawa, która zobowiązuje do ich montażu wtedy, gdy dach ma ponad 25% spadku lub wykonany jest z materiałów łamliwych. Jednak nie oznacza to, że w innych przypadkach komunikacja dachowa jest niepotrzebna. Niektórzy na tych właśnie elementach dachowych próbują zaoszczędzić, co szybko okazuje się bardzo złym pomysłem. 

Problemy pojawiają się wtedy, gdy konieczne jest np. sprawdzenie, czy odetkanie instalacji kominowej. Często konieczność taka pojawia się zimą, kiedy to dachy są oblodzone i niejednokrotnie zaśnieżone, a zatkany komin uniemożliwia ogrzewanie. Wówczas żaden kominiarz nie podejmie się wejścia na dach i pozostanie tylko zamówienie podnośnika koszowego. Koszt takiej usługi jest dość wysoki, podobnie zresztą jak montaż komunikacji na już istniejącym dachu. Najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością wpisanie komunikacji dachowej w projekt budynku. 

 

Ekologiczny dach z wióra osikowego

            Pokrycia dachowe z osikowego drewna są obecnie niezwykle modne. Chętnie decydują się na nie zwłaszcza ekolodzy oraz osoby, które chcą się wyróżniać. Dachy z osikowych wiórów mają mnóstwo zalet, do których można zaliczyć:

·         bardzo wysoką szczelność oraz świetną paroprzepuszczalność,

·         długą trwałość, wynoszącą nawet ponad 40 lat,

·         niewielki ciężar, dzięki czemu konstrukcja dachu nie musi być masywna.

Niestety takie pokrycie ma również swoje wady. Przede wszystkim wymaga stosowania specjalnego ognioodpornego impregnatu. Poza tym ułożenie takiego pokrycia jest niezwykle czasochłonne.

 

            Na takie pokrycie dachowe najlepiej nadaje się drewno świerkowe, osikowe i sosnowe. Deseczki, czyli wióry mają zazwyczaj długość ok. 35-40cm, grubość 5mm, a szerokość 10cm. Wióry układa się wtedy, gdy drewno jest świeże, ponieważ wówczas jest ono wilgotne i elastyczne. Każdą deseczkę trzeba przymocować gwoździami o grubości 1,3-1,5mm oraz długości maksymalnej 45mm. Wióry układa się z dwu centymetrowym zakładem, a każdy kolejny rząd powinien być przesunięty ku grze o około jedną czwartą długości deseczki. Jeden rząd mocuje się skierowany w prawo, natomiast kolejny w lewo, dzięki czemu tworzy się Warkocz. Położony w ten sposób dach musi wyschnąć, więc przez pierwszy rok nie można po nim chodzi, natomiast 12-tu miesiącach trzeba go zaimpregnować preparatem ognioodpornym. Po dwóch latach konieczne jest zastosowanie impregnatu przeciwko owadom i grzybom. Odpowiednio zaimpregnowany dach będzie służył przez wiele lat. 

Dachówki zakładkowe

Obecnie jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych są tzw. dachówki zakładkowe. Są to dachówki ceramiczne, które posiadają specjalny system zaczepów. Najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje zaczepów:

•dolne-górne – zamki znajdują się na spodzie dachówki, przy czym jeden jest na górze, a drugi na dole,

•boczne – są to specjalne wyżłobienia znajdujące się wzdłuż długich krawędzi dachówki, dzięki którym przy montażu dachówki zachodzą na siebie.

Oprócz w/w są również dachówki, które z jednej strony mają jeden zamek, natomiast z drugiej kilka zamków, dzięki czemu można w łatwy sposób regulować rozstaw łat i uniknąć konieczności docinania elementów. 

Bardziej nowoczesnym rodzajem dachówek zakładkowych są dachówki wielkoformatowe. Ich wielkość znacznie ułatwia i przyspiesza ułożenie pokrycia, ponieważ można stosować większy rozkład łat niż w przypadku dachówek tradycyjnych. Ponadto do pokrycia 1mkw potrzebnych jest zazwyczaj około 10-12 sztuk tego rodzaju dachówek, podczas gdy tradycyjnych potrzeba około 14-15 sztuk. 

Obecnie dachówki zakładkowe są produkowane w wielu kształtach. Do wyboru są między innymi płaskie, które przypominają zaokrąglona lub spłaszczoną falę. Taką właśnie formę mają niezwykle popularne dachówki greckie, staroniemieckie i rzymskie. Istnieją również dachówki, imitujące inne pokrycia, np. esówkę pojedynczą lub podwójną. Bez wątpienia pokrycie dachu za pomocą dachówek jest niezwykle trwałe, ponieważ tworzą one szczelne połączenie, które jednocześnie może pracować. 

 

Czy warto założyć dach zielony?

Niekonwencjonalne rozwiązania w budownictwie są coraz bardziej popularne. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza zielone dachy, które mają naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim poprawiają one jakość środowiska, zatrzymując kurz oraz inne zanieczyszczenia. Poza tym zielny dach pochłania hałas, a także nawilża powietrze i produkuje tlen. Co więcej, tego rodzaju pokrycie dachowe jest wyjątkowo energooszczędne – zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku, natomiast latem chroni przed upałem. Dach zielony pełni także funkcje rekreacyjne i znacząco podnosi atrakcyjność budynku.

Wbrew pozorom założenie zielonego dachu nie jest trudne, choć wymaga dużej precyzji. Istotne znaczenie ma zwłaszcza profesjonalny projekt, którego wykonanie najlepiej zlecić wykwalifikowanej firmie. Bardzo ważne jest uwzględnienie obciążenia powierzchni, a także ustalenie maksymalnej wysokości ogrodu na dachu. Duże znaczenie mają również inne elementy, czyli odwodnienie połaci, ochrona ogniowa, spadek dachu oraz odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem wiatru. Jak więc widać nie tylko projekt, ale i wykonanie warto powierzyć specjalistom.

Ze względu na dobór roślinności wyróżniamy dwa rodzaje dachów zielonych – intensywne i ekstensywne. Zdecydowanie najpraktyczniejsze i jednocześnie najtańsze są dachy ekstensywne. Są one praktycznie bezobsługowe i wymagają jedynie cienkiej warstwy gleby. Sprawdzają się na nim przede wszystkim rośliny skalne, np. zawciąg nadmorski, dzwonek karpacki, czy rozchodniki i skalnice. Na intensywnym dachu sadzi się rośliny bardziej wymagające, dla których niezbędne jest grubsza warstwa gleby. Taki dach jest bardziej efektowny, lecz kosztuje znacznie więcej.  

 

Zabezpieczenie dachu przed zimą

Przed każdą zimą wartą sprawdzić dach, ponieważ trzeba być przygotowanym na duże mrozy, silny wiatr i obfite opady śniegu. Regularnych przeglądów wymaga nawet najlepiej wykonany dach. Powinni je przeprowadzać eksperci – najlepiej z firmy, która go kładła, w związku z czym zna jego elementy konstrukcyjne. Woda, zalegająca w ubytkach, pod wpływem mrozu, może rozsadzić szczeliny oraz doprowadzić do znacznych strat. Lepiej jest konserwować, aniżeli naprawiać. Najlepszym materiałem do pokrycia spadzistego dachu jest betonowa lub ceramiczna dachówka. Jest ciężka i stabilna, zatem nie ulegnie łatwo wichurze. Poza tym, nie da się śniegowej zamieci. Za dachówkami przemawia technologia produkcji. 

Zadbać trzeba nie tylko o dachówki, jednak o cały system, który powinien sprawnie działać, by nie doszło do zawilgocenia domu lub zniszczenia elewacji. Ważne jest między innymi sprawdzenie łączeń z lukarnami, czy kominami, jak również rynien. Zalegające liście, piach i gałęzie mogą spowodować ich zatkanie, w związku z czym niezwykle istotne jest to, ażeby sprawdzać ich drożność oraz szczelność. 

Zima kojarzy się także ze śniegiem, który na dachu jest niebezpieczny. Zsuwając się w czasie odwilży, stanowi zagrożenie dla ludzi. Masa śniegu może też zerwać orynnowanie lub znacząco je wygiąć. Ważne jest, by zamontować na dachu akcesoria przeciwśnieżne już w trakcie jego budowy. Dobrym rozwiązaniem, które zaoszczędzi dużo czasu i pieniędzy, okazuje się być na system przeciwśniegowy, składający się z dachówki oraz wsporników, na których można zamontować drewniane bale lub przeciwśnieżne płotki z aluminium. 

 

Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »