Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Ekologiczne pokrycie z wióra osikowego

Wiór osikowy to jedno z najbardziej popularnych pokryć dachowych, wykorzystywanych przy tworzeniu dachów wiórowych. Wióry mają postać miniaturowych struganych deseczek, które zwykle wykonywane są z drewna osikowego. Do najważniejszych zalet takiego pokrycia zalicza się wolne wchłanianie wody oraz specyficzny zapach, który odstrasza szkodniki. Ma to duży wpływ na na trwałość wiórów, która jest dodatkowo wzmocniona poprzez ich specjalną konstrukcję wzdłuż włókien drewna. Obecnie pokrycia dachowe wykonane z drewna osikowego przeżywają prawdziwy renesans. Stosowane są zarówno przez ekologów, jak i przez osoby ceniące tradycyjne rozwiązania.

Pokrycia dachowe wykonywane z wiórów osikowych mają wiele zalet, do których zalicza się:

•wysoka szczelność i odpowiednia paroprzepuszczalność,

•niewielki ciężar pokrycia, dzięki czemu nie jest konieczna masywna konstrukcja dachowa,

•długa trwałość, sięgająca ponad 40 lat. 

Należy jednak pamiętać, że konstrukcje te mają również kilka wad. Jedną z nich jest konieczność impregnacji specjalnym środkiem ognioochronnym. Ponadto układanie pokrycia z wiórów osikowych jest bardzo pracochłonne. 

Układanie wiórów należy rozpocząć wtedy, gdy drewno jest jeszcze świeże i wilgotne, ponieważ wtedy są bardziej elastyczne. Wióry mocowane są za pomocą gwoździ – średnio potrzebne jest ok. 200 gwoździ na metr kwadratowy dachu. Wióry trzeba układać z zachowaniem zakładu – średnio powinien wynosić 2cm. Każdy kolejny rząd należy przesuwać ku górze o mniej więcej jedną czwartą długości wióra. Dach należy ocieplić za pomocą wełny mineralnej. 

 

Jakie pokrycie dachu?

Zastosowanie określonego rozwiązania architektonicznego w konstrukcji dachu, charakter budynku, upodobania inwestorów- to tylko kilka z wielu czynników, jakie wpływają na to, jaki materiał zostanie użyty do pokrycia połaci dachowych. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które można dostosować do potrzeb inwestora pod względem estetyki, a przede wszystkim trwałości i możliwości wykonania dachu. Należy przy tym pamiętać, iż czym bardziej płaski dach, tym jest pokrycie powinno być szczelniejsze i posiadać lepsze właściwości izolacyjne. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest krycie dachu dachówką, ceramiczną czy cementową. Jest to materiał przeznaczony do spadzistych dachów, którego kąt jest większy niż 15 stopni, przy czym, przy dachówce cementowej zaleca się przynajmniej 22 stopnie z powodu jej ciężaru. Szeroka gama kolorów, kształtów oraz dodatkowych elementów obróbki dachu daje szerokie spektrum zastosowania dachówki.

Skomplikowany kształt połaci dachowej, wielkość elementów konstrukcyjnych dachu oraz różnorakich krzywizn stanowi wyzwanie dla materiału, z którego wykonane będzie pokrycie. W takim wypadku należy też brać pod uwagę ilość odrzutów materiału, pozostałego po obróbce dekarskiej. W takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem są gonty bitumiczne, pozwalające uzyskać najbardziej wyszukane formy połaci dachowej.

Jeżeli inwestorzy poszukują lekkiego materiału do dachów o małym kącie nachylenia, który równocześnie posiada wysokie walory estetyczne, należy pomyśleć o zastosowaniu blacho dachówki. Przy stosunkowo niewysokiej cenie otrzymujemy materiał do pokrycia połaci od 9 stopni nachylenia, ponadto coraz skuteczniej imitującego dachówkę. Te elementy skłaniają wielu inwestorów do tego materiału. Należy jednak pamiętać, iż z powodu lekkości, blacho dachówka musi być bardzo dobrze przymocowana do połaci dachowej.

 

Modna i praktyczna szarość – pokrycia dachowe

Moda na minimalizm trwa w najlepsze, a szarości doskonale się w ten trend wpisują. Szare pokrycia dachowe znakomicie pasują do nowoczesnych konstrukcji. Do wyboru są różne odcienie szarości – jasne, ciemne, srebrne czy grafitowe, dlatego łatwo dopasować kolorystykę pokrycia dachowego do elewacji. Szarości dodają budynkowi elegancji i znakomicie podkreślają awangardowy design bryły budynku. Doskonale komponują się z każdym kolorem, dzięki czemu można stworzyć ponadczasowe i oryginalne połączenia.

W sprzedaży jest wiele pokryć dachowych w odcieniu szarości, ale zdecydowanie najlepiej sprawdzają się pokrycia stalowe, czyli blachodachówka lub blacha płaska. Blachodachówka to rozwiązanie atrakcyjne cenowo, które znakomicie harmonizuje się z architekturą nowoczesną oraz klasyczną. Blaszane pokrycia mogą być lekko chropowate lub gładkie, matowe lub błyszczące, metaliczne, a także ze strukturą wyciskaną lub wytłaczaną. Wybierając szarą blachodachówkę należy dopasować ją do elewacji, np. grafit przy białych ścianach będzie wydawać się czarny, dopiero przy ciemniejszych ścianach będzie widać jego barwę. 

Zwolennicy minimalizmu powinni zdecydować się na blachę płaską, którą układa się do krawędzi okapu na rąbek stojący. To rozwiązane trwałe i wytrzymałe, które dyskretnie podkreśla bryłę budynki. Szary dach wykonany z blachodachówki lub blachy płaskiej znakomicie sprawdza się w kompozycjach wyrazistych oraz łagodnych i jasnych. Można go zestawić zarówno z elewacją kamienną, jak i drewnianą czy wykończoną klinkierem. Wybierając kolor pokrycia dachowego, należy wcześniej sprawdzić, czy kolorystyka nie jest narzucona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze blachodawchów

Ze względu na atrakcyjną cenę i uniwersalny charakter jednym z częściej spotykanych pokryć dachowych jest blachodawchówka. Przed dokonaniem wyboru konkretnego modelu, warto zapoznać się z jego parametrami, wskazującymi na stan techniczny danego produktu. Chodzi o bardzo ważny element wykończenia budynku, w którym będziemy zamieszkiwać.

Każda blachodachówka powinna być dopasowana do lokalizacji nieruchomości i do warunków atmosferycznych, jakie występują na danym terenie. Inny model będzie pasował nad morzem, gdzie jest dużo soli, inny w pobliżu występowania czynników chemicznych, a jeszcze inny w miejscu, gdzie pokrycie dachowe jest narażone na silne działanie słońca. Jakość oraz grubość blachodachówki ma niebagatelne znaczenie, również dla samopoczucia domowników. Dobrą powłoką do użycia na dachu jest Poliester Standard – „połysk”, czyli blachy powlekane obustronnie ocynkowane. Odporność na zarysowania i większą żywotność pokrycia uzyskuje się poprzez zastosowanie blach z powłokami cynkowo-magnezowymi.

Rdzeń stalowy musi odpowiedniej grubości – nie mniejszej niż 0,50 mm. Dobrze jest, kiedy blachodachówka jest wykonana z dobrego materiału, a więc surowiec pochodzi z huty, która cieszy się nieposzlakowaną opinią klientów. Warto też wybrać pokrycie dachowe, które wyróżnia się licznymi i wysokimi przetłoczeniami, ponieważ jest ono sztywniejsze i wygląda bardziej plastycznie. W ofercie dostępnej na rynku dostępne są produkty o pojedynczym, podwójnym oraz potrójnym przetłoczeniu. 

Blachodachówka – panele czy arkusze?

Blachodachówka jest niezwykle popularnym pokryciem stosowanym w budownictwie jednorodzinnym. W sklepach można ją nabyć zarówno w postaci tradycyjnych arkuszy, jak i nowoczesnych paneli modułowych. Każdy tym blachodachówki ma swoje zalety, a wybór jednego z nich powinien być uzależniony przede wszystkim od kształtu i stopnia skomplikowania dachu. 

Blachodachówka modułowa, nazywana również panelową, ma postać niewielkich elementów, które tworzą komplety system dachowy. Wielkość modułów zależy od modelu oraz producenta, niemniej wymiary są zestandaryzowane. Dzięki temu bez trudności można zamówić dodatkowe panele, ale także zwrócić nadwyżki. Ten typ blachodachówki znakomicie sprawdza się w przypadku pokrywania dachów o skomplikowanych kształtach. Panele są na tyle niewielkiej że łatwo je kłaść na połacie o różnych formach. Poza tym można je docinać, przy czym straty materiału są mniejsze niż w przypadku arkuszy. Moduły są zwykle pakowane w pakiety i doręczane na paletach, co znacznie upraszcza transport, rozładunek oraz przechowywanie. 

Blachodachówkę w arkuszach docina się na konkretny wymiar, przez co arkusze niejednokrotnie mają nawet kilka metrów długości. Wymiar musi być bardzo dokładnie wyliczony ponieważ tylko wtedy materiał będzie idealnie dopasowany do dachu. Układanie arkuszy przebiega szybko i sprawnie, ale tylko wtedy, gdy dach ma prostą formę. Znakomicie nadają się one przede wszystkim na dachy jedno i dwuspadowe, które nie mają wielu załamań. Niestety arkusze można łatwo uszkodzić podczas transportu, dlatego przy tej czynności należy zachować ostrożność. 

 

Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »