Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Glazurowane czy angobowane – jakie dachówki wybrać?

Tradycyjne dachówki ceramiczne zwykle mają kolor zbliżony do czerwonego, co jest efektem dużej zawartości związków żelaza w wypalanej glince. Proces przygotowywania takiej gliny oraz jej wypalania ma na celu uzyskanie jak największej trwałości dachówek zwłaszcza w zakresie mrozoodporności oraz nasiąkliwości. Jednakże taki sposób produkcji sprawia, że dachówki nie mają jednolitej barwy, w wyniku czego nawet w jednej partii produkcyjnej znaleźć można różne odcienie dachówek. Poza tym naturalne dachówki są porowate, przez co szybko się brudzą.

Z tego właśnie względu producenci stosują specjalne zabiegi, mające na celu niwelowanie różnic kolorystycznych i zwiększanie trwałości dachówek. Jedną z takich metod angobowanie, polegające na nanoszeniu na wysuszoną, ale niewypaloną dachówkę specjalnego rodzaju szlachetnej glinki. Może ona mieć różne barwy, w zależności od tego, jakie minerały lub tlenki metali zostaną dodane do mieszanki. Takie dachówki są znacznie bardziej odporne na zabrudzenia, ale ponieważ mieszanka nakładana jest tylko na wierzch, w przekroju nadal są czerwone.

W przypadku glazurowania na powierzchni dachówki powstaje specjalne szklista warstwa, która dodatkowo zabezpiecza dachówkę przed czynnikami zewnętrznymi. Jednakże w wyniku glazurowania zamknięte zostają wszystkie pory, co pogarsza właściwości dyfuzyjne dachówek. Zarówno angobowane, jak glazurowane dachówki są droższe od zwykłych, ale w zamian za to na pewno znacznie dłużej będą nam służyć, a do tego wyglądają naprawdę oryginalnie i stylowo. 

 

Modne materiały na dach

Dach to bez wątpienia jedna z najbardziej widocznych części budynku, dlatego oprócz funkcjonalności ważny jest również jego wygląd. Okazuje się, że podobnie jak w modzie, tak i w przypadku dachów trendy co jakiś czas się zmieniają, dlatego warto przed zakupem pokrycia sprawdzić, co obecnie jest na topie. Możliwości jest naprawdę sporo, dzięki czemu można zamiast tradycyjnego wykończenia postawić na nowoczesne, niebanalne pokrycia w różnych kolorach lub niezwykle efektowne postarzane, surowe cegły. 

Wielbicielom minimalizmu z pewnością spodobają się dachówki płaskie, dzięki którym na dachu można utworzyć stylowe kompozycje bez linii podziału. Taki dach najlepiej wygląda w barwach ciemnych lub bardzo ciemnych i bez żadnych zbędnych upiększeń. Dzięki temu prezentuje się wyjątkowo nowocześnie. Dodatkową cechą dachów z płaskimi dachówkami w ciemnym kolorze jest to, że zapewniają one wysoką klasę energetyczną budynku. Z tego względu są bardzo często stosowane w zabudowie szeregowe. Ciemne barwy pokrycia dachowe doskonale pasują do budynków w stylu nowoczesnym.

Bardzo modne obecnie są także dachy kryte dachówkami, które celowo postarza się za pomocą odpowiednich dekarskich metod. To rozwiązanie  dla wielbicieli tradycyjnych, choć jednocześnie oryginalnych i efektownych rozwiązań. Takie pokrycia prezentują się najlepiej tam, gdzie dominują odrestaurowane zabudowy, a także zabytkowe klasyczne kamienice, dworki czy pałace. Dzięki takim dachówkom budynek prezentuje się bardzo stylowo, lecz należy pamiętać, że nie pasują one do zbyt nowoczesnych form. 

 

Wymieniamy pokrycie dachowe

Wymiana pokrycia dachowego jest operacją bardzo kosztowną i czasochłonną. Niestety zdarzają się sytuacje, w których jest to konieczność. Zaliczamy do nich np. uciążliwe przeciekanie, czy zniszczenie pokrycia przez intensywną nawałnicę. Generalnie przyczyn jest znacznie więcej, jednak zanim przystąpimy do wymiany, warto zdecydować się na usługi fachowca, który określi, czy faktycznie jest to potrzebne i które dokładnie elementy wymagają naprawy lub wymiany. Takie oględziny przeprowadzane są przez odpowiednio wykwalifikowanego inżyniera, który dokonuje precyzyjnych pomiarów, a także profesjonalne lokalizuje wszelkie usterki. Co ważne, fachowiec informuje również o tym,  jaki sposób można się pozbyć defektów. 

Zgodnie z przepisami w przypadku, gdy zamierzamy wymienić pokrycie dachowe, niezbędne jest zgłoszenie tego faktu w starostwie. Należy to zrobić przynajmniej 30 dni przed rozpoczęciem robót. W zgłoszeniu muszą się znaleźć informacje dotyczące dokładnego zakresu przewidywanych robót, a także termin ich rozpoczęcia. Ponadto do zgłoszenia należy załączyć oświadczenie potwierdzające prawo do dysponowania budynkiem na cele budowlane. 

W przypadku, gdy zamierzamy zmienić konstrukcję nośną dachu, jego kształt lub podwyższyć budynek trzeba mieć pozwolenie na budowę. Pace budowlane należy zakończyć w ciągu dwóch lat. Wymieniając pokrycie warto pamiętać o tym, że miejsce pracy musi być odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Na pewno warto zaopatrzyć się w specjalistyczne plandeki dachowe. 

Oryginalne płytki dachowe

Bardzo ciekawą i oryginalną alternatywą dla profilowanych dachówek są z pewnością płytki dachowe, czyli tzw. dachówki płaskie. Są one wytwarzane z różnorodnych materiałów i mają bardzo różne formy oraz barwy. Na dachu tworzą one całkiem gładką, płaską powierzchnię, dzięki czemu stanowią niebanalna i efektowną ozdobę domu. Idealnie nadają się do domów w stylu nowoczesnym, nadając im futurystycznego sznytu. Co ciekawe, płytki dachowe dość często wykorzystywane są również do renowacji zabytkowych budynków, na których również wyglądają doskonale. 

Obecnie w sprzedaży znaleźć można kilka rodzajów płytek:

•włókno-cementowe,

•aluminiowe,

•z łupka naturalnego,

•z ceramiki i cementu. 

Płytki włókno-cementowe są niewielkie, dzięki czemu można je układać również na elementach pionowych. Idealnie nadają się także do wykończana masandr, krokwi, ścian szczytowych, lukarn, czy okien dachowych oraz elewacji oraz fasad budynków. Płytki z cementu i ceramiki są bardzo efektowne i niezwykle szczelne.

Płytki aluminiowe wyróżniają się lekkością oraz doskonała jakość. Są one odporne zarówno na rdzewienie i erozję materiału, jak i na pęknięcia. Jednak gwarancję można otrzymać tylko wtedy, gdy prace dekarskie będą przeprowadzone prawidłowo. Najbardziej ekskluzywnym rodzajem płytek są te, wykonane z naturalnego łupka. Płytki te są niewielkie, co pozwala nimi pokrywać nawet najbardziej skomplikowane pod względem konstrukcji dachy. Poza tym są niezwykle trwałe – szacowana trwałość materiału to aż 300lat. 

Dach ze słomianą strzechą

        Słomiane pokrycia dachowe większości z nas kojarzą się z wizytami w skansenach, czy dawnymi chałupami. Okazuje się jednak, że pokrycia dachowe wykonane z naturalnych materiałów, takich jak chociażby słoma, przeżywają obecnie swój renesans. Co więcej, pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych konstrukcji. Doskonale wyglądają zwłaszcza w połączeniu z konstrukcjami betonowym, szklanymi, czy stalowymi dodając im lekkości oraz ciepła. Niewątpliwą zaletą pokrycia ze słomy jest podatność na modelowanie. Dzięki temu pozwala to na wykonanie niemal każdego kształtu nawet na niewielkich przestrzeni.

Niestety pokrycie ze słomy nie może być położone na każdym dachu. Przede wszystkim w przypadku stosowania takiego materiału jak słoma należy zastosować się do „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Otóż dom kryty słomą musi znajdować się co najmniej 12m id granicy działki oraz 24m od granicy lasu. Istotne jest także to, by był umiejscowiony co najmniej 24m od innych budynków, które pokryte są materiałami łatwopalnymi. 

Słomianą strzechę można położyć wyłącznie na dachach o spadku wynoszącym 45-50 stopni. Ważne jest również to, by więźba była bardzo wytrzymała, ponieważ musi utrzymać spory ciężar. Pomimo tych niedogodności warto zastanowić się nad położeniem słomianej strzechy. Dzięki nowoczesnym technologiom jest ona niepodatna na ogień oraz skrajne temperatury, a także śnieg i mróz. Zarówno latem, jak i zimą zapewnia optymalną temperaturę wewnątrz budynku. 

 

Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »