Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Oryginalne płytki dachowe

Bardzo ciekawą i oryginalną alternatywą dla profilowanych dachówek są z pewnością płytki dachowe, czyli tzw. dachówki płaskie. Są one wytwarzane z różnorodnych materiałów i mają bardzo różne formy oraz barwy. Na dachu tworzą one całkiem gładką, płaską powierzchnię, dzięki czemu stanowią niebanalna i efektowną ozdobę domu. Idealnie nadają się do domów w stylu nowoczesnym, nadając im futurystycznego sznytu. Co ciekawe, płytki dachowe dość często wykorzystywane są również do renowacji zabytkowych budynków, na których również wyglądają doskonale. 

Obecnie w sprzedaży znaleźć można kilka rodzajów płytek:

•włókno-cementowe,

•aluminiowe,

•z łupka naturalnego,

•z ceramiki i cementu. 

Płytki włókno-cementowe są niewielkie, dzięki czemu można je układać również na elementach pionowych. Idealnie nadają się także do wykończana masandr, krokwi, ścian szczytowych, lukarn, czy okien dachowych oraz elewacji oraz fasad budynków. Płytki z cementu i ceramiki są bardzo efektowne i niezwykle szczelne.

Płytki aluminiowe wyróżniają się lekkością oraz doskonała jakość. Są one odporne zarówno na rdzewienie i erozję materiału, jak i na pęknięcia. Jednak gwarancję można otrzymać tylko wtedy, gdy prace dekarskie będą przeprowadzone prawidłowo. Najbardziej ekskluzywnym rodzajem płytek są te, wykonane z naturalnego łupka. Płytki te są niewielkie, co pozwala nimi pokrywać nawet najbardziej skomplikowane pod względem konstrukcji dachy. Poza tym są niezwykle trwałe – szacowana trwałość materiału to aż 300lat. 

Dach ze słomianą strzechą

        Słomiane pokrycia dachowe większości z nas kojarzą się z wizytami w skansenach, czy dawnymi chałupami. Okazuje się jednak, że pokrycia dachowe wykonane z naturalnych materiałów, takich jak chociażby słoma, przeżywają obecnie swój renesans. Co więcej, pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych konstrukcji. Doskonale wyglądają zwłaszcza w połączeniu z konstrukcjami betonowym, szklanymi, czy stalowymi dodając im lekkości oraz ciepła. Niewątpliwą zaletą pokrycia ze słomy jest podatność na modelowanie. Dzięki temu pozwala to na wykonanie niemal każdego kształtu nawet na niewielkich przestrzeni.

Niestety pokrycie ze słomy nie może być położone na każdym dachu. Przede wszystkim w przypadku stosowania takiego materiału jak słoma należy zastosować się do „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Otóż dom kryty słomą musi znajdować się co najmniej 12m id granicy działki oraz 24m od granicy lasu. Istotne jest także to, by był umiejscowiony co najmniej 24m od innych budynków, które pokryte są materiałami łatwopalnymi. 

Słomianą strzechę można położyć wyłącznie na dachach o spadku wynoszącym 45-50 stopni. Ważne jest również to, by więźba była bardzo wytrzymała, ponieważ musi utrzymać spory ciężar. Pomimo tych niedogodności warto zastanowić się nad położeniem słomianej strzechy. Dzięki nowoczesnym technologiom jest ona niepodatna na ogień oraz skrajne temperatury, a także śnieg i mróz. Zarówno latem, jak i zimą zapewnia optymalną temperaturę wewnątrz budynku. 

 

Dachówka ceramiczna gwarancją na lata

Jeśli planujemy zmienić lub też w ogóle zamontować w nowym domu pokrycie dachowe to w takiej sytuacji przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to jak trwały i szczelny będzie to materiał. Jednym słowem kształt oraz kolor czyli estetyka powinny schodzić na drugi plan. Jak wiadomo w całym budynku dach jednak odgrywa bardzo ważną rolę. Dlatego też warto w niego zainwestować. W takiej sytuacji najbardziej trwałymi dachówkami jakie do tej pory wymyślono są oczywiście dachówki ceramiczne. Nie mniej jednak w takiej sytuacji naprawdę warto przemyśleć zakup, gdyż dla wielu osób będzie argumentem na nie to że mają one nieco wyższa cenę.

Jednakże bardzo często jest tak, że dachówki ceramiczne posiadają gwarancję nawet na pól wieku, a i tak są w stanie wytrzymać w idealnym stanie o wiele dłużej. Dlatego też patrząc na przestrzeni lat i analizując wszystko to i tak ten rodzaj pokrywy dachowej jest o wiele bardziej opłacalny. Tym bardziej, że te dachówki są nie tylko bardzo trwale, ale również potrafią zatrzymać wilgoć z zewnątrz. Oczywiście dla wszystkich dbających o estetyczną stronę dachu można dodać, że również występują w ciekawych wzorach.

Nie mniej jednak przy zakładaniu i wyborze dachów na dach musimy brać pod uwagę nie tylko koszt dachówki, ale również jej montaż. W przypadku dachówki ceramiczne jedno i drgnie uzależnione jest przede wszystkim od kształtu dachu. Im prostszy dach w wyglądzie i kształcie tym tańsza będzie taka inwestycja. Wszystko to dlatego, że nie potrzeba dachówek w nietypowych kształtach. 

 

Pokrycie dachowe a hałas

Dzisiaj tak naprawdę deszcz, silny wiatr oraz wiele innych dźwięków może spowodować, że będzie nam to przeszkadzało w codziennych zajęciach. Dachy niestety bardzo często narażone są nam przepuszczanie takich dźwięków, bowiem mało, kto przykłada wagę do tego aby zabezpieczyć nasze pokrycia dachowe przed problemem dużego natężenia dźwięków. 

Dlatego przydało, by się pomyśleć o zmianie całego poszycia dachowego będzie to dla nas najlepsza decyzja jaką mogliśmy podjąć w tym przypadku. Jeśli myślimy o właściwym pokryciu to trzeba najpierw właściwe dobrać materiał. Jeśli zależy nam na maksymalnie wyciszeniu dachu to musimy koniecznie wybrać produkt zdolny tłumić różne dźwięki akustyczne, im lepszy materiał tym lepsza ochrona przed dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się dachówka betonowa, ponieważ daje ona nam nie tylko dobrą wytrzymałość całego poszycia, ale i najlepszą szczelność przed hałasem jaki możemy usłyszeć ze środowiska zewnętrznego. Pamiętajmy, że mimo wszystko dachówka ta wyróżnia się dużą masą dzięki czemu izolacja akustyczna jest dokładna. Co ciekawe produkt jest bardzo ekologiczny, przez co, tym bardziej pasuje on na poszycie dachu.

Każdy, kto ceni sobie podobne rozwiązania i korzyści będzie wiedział jak w praktyce wykorzystać taką opcję. Dachówka tego typu ma to do siebie, że jest również bardziej odporna na pękanie co faktycznie zwiększa jej trwałość. Warto zauważyć, że mimo wszystko materiał ten jest również tańszy niż standardowe dachówki ceramiczne. 

Komunikacja dachowa

Czym jest komunikacja dachowa? Mówiąc najprościej są to wszelkie akcesoria, które ułatwiają poruszanie się po dachu. Zaliczamy do nich przede wszystkim specjalne ławy oraz stopnie kominiarskie, które są mocowane za pomocą profesjonalnych wsporników. Stopień kominiarski jest niezbędny, aby można było dojść do każdego urządzenia, znajdującego się na dachu, w tym głównie do ławy. Jeśli zaś chodzi o samą ławę kominiarską, to jest element niezbędny do tego, aby dostać się do wywietrzników, otworów kominowych, czy wentylacyjnych. Materiał, z którego wykonuje się ławy i stopnie kominiarskie to zazwyczaj wysokogatunkowe aluminium lub ocynkowana stal. 

Oczywiście zamontowanie komunikacji dachowej nie jest obowiązkowe, choć istnieje ustawa, która zobowiązuje do ich montażu wtedy, gdy dach ma ponad 25% spadku lub wykonany jest z materiałów łamliwych. Jednak nie oznacza to, że w innych przypadkach komunikacja dachowa jest niepotrzebna. Niektórzy na tych właśnie elementach dachowych próbują zaoszczędzić, co szybko okazuje się bardzo złym pomysłem. 

Problemy pojawiają się wtedy, gdy konieczne jest np. sprawdzenie, czy odetkanie instalacji kominowej. Często konieczność taka pojawia się zimą, kiedy to dachy są oblodzone i niejednokrotnie zaśnieżone, a zatkany komin uniemożliwia ogrzewanie. Wówczas żaden kominiarz nie podejmie się wejścia na dach i pozostanie tylko zamówienie podnośnika koszowego. Koszt takiej usługi jest dość wysoki, podobnie zresztą jak montaż komunikacji na już istniejącym dachu. Najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością wpisanie komunikacji dachowej w projekt budynku. 

 

Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »