Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Czy warto założyć dach zielony?

Niekonwencjonalne rozwiązania w budownictwie są coraz bardziej popularne. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza zielone dachy, które mają naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim poprawiają one jakość środowiska, zatrzymując kurz oraz inne zanieczyszczenia. Poza tym zielny dach pochłania hałas, a także nawilża powietrze i produkuje tlen. Co więcej, tego rodzaju pokrycie dachowe jest wyjątkowo energooszczędne – zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku, natomiast latem chroni przed upałem. Dach zielony pełni także funkcje rekreacyjne i znacząco podnosi atrakcyjność budynku.

Wbrew pozorom założenie zielonego dachu nie jest trudne, choć wymaga dużej precyzji. Istotne znaczenie ma zwłaszcza profesjonalny projekt, którego wykonanie najlepiej zlecić wykwalifikowanej firmie. Bardzo ważne jest uwzględnienie obciążenia powierzchni, a także ustalenie maksymalnej wysokości ogrodu na dachu. Duże znaczenie mają również inne elementy, czyli odwodnienie połaci, ochrona ogniowa, spadek dachu oraz odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem wiatru. Jak więc widać nie tylko projekt, ale i wykonanie warto powierzyć specjalistom.

Ze względu na dobór roślinności wyróżniamy dwa rodzaje dachów zielonych – intensywne i ekstensywne. Zdecydowanie najpraktyczniejsze i jednocześnie najtańsze są dachy ekstensywne. Są one praktycznie bezobsługowe i wymagają jedynie cienkiej warstwy gleby. Sprawdzają się na nim przede wszystkim rośliny skalne, np. zawciąg nadmorski, dzwonek karpacki, czy rozchodniki i skalnice. Na intensywnym dachu sadzi się rośliny bardziej wymagające, dla których niezbędne jest grubsza warstwa gleby. Taki dach jest bardziej efektowny, lecz kosztuje znacznie więcej.  

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »