Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Blachy dachowe
Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.
Najczęściej czytacie
Ekologiczny dach z wióra osikowego
- Szczegóły
- Kategoria: Pokrycia dachowe
Pokrycia dachowe z osikowego drewna są obecnie niezwykle modne. Chętnie decydują się na nie zwłaszcza ekolodzy oraz osoby, które chcą się wyróżniać. Dachy z osikowych wiórów mają mnóstwo zalet, do których można zaliczyć:
· bardzo wysoką szczelność oraz świetną paroprzepuszczalność,
· długą trwałość, wynoszącą nawet ponad 40 lat,
· niewielki ciężar, dzięki czemu konstrukcja dachu nie musi być masywna.
Niestety takie pokrycie ma również swoje wady. Przede wszystkim wymaga stosowania specjalnego ognioodpornego impregnatu. Poza tym ułożenie takiego pokrycia jest niezwykle czasochłonne.
Na takie pokrycie dachowe najlepiej nadaje się drewno świerkowe, osikowe i sosnowe. Deseczki, czyli wióry mają zazwyczaj długość ok. 35-40cm, grubość 5mm, a szerokość 10cm. Wióry układa się wtedy, gdy drewno jest świeże, ponieważ wówczas jest ono wilgotne i elastyczne. Każdą deseczkę trzeba przymocować gwoździami o grubości 1,3-1,5mm oraz długości maksymalnej 45mm. Wióry układa się z dwu centymetrowym zakładem, a każdy kolejny rząd powinien być przesunięty ku grze o około jedną czwartą długości deseczki. Jeden rząd mocuje się skierowany w prawo, natomiast kolejny w lewo, dzięki czemu tworzy się Warkocz. Położony w ten sposób dach musi wyschnąć, więc przez pierwszy rok nie można po nim chodzi, natomiast 12-tu miesiącach trzeba go zaimpregnować preparatem ognioodpornym. Po dwóch latach konieczne jest zastosowanie impregnatu przeciwko owadom i grzybom. Odpowiednio zaimpregnowany dach będzie służył przez wiele lat.