Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Glazurowane czy angobowane – jakie dachówki wybrać?

Tradycyjne dachówki ceramiczne zwykle mają kolor zbliżony do czerwonego, co jest efektem dużej zawartości związków żelaza w wypalanej glince. Proces przygotowywania takiej gliny oraz jej wypalania ma na celu uzyskanie jak największej trwałości dachówek zwłaszcza w zakresie mrozoodporności oraz nasiąkliwości. Jednakże taki sposób produkcji sprawia, że dachówki nie mają jednolitej barwy, w wyniku czego nawet w jednej partii produkcyjnej znaleźć można różne odcienie dachówek. Poza tym naturalne dachówki są porowate, przez co szybko się brudzą.

Z tego właśnie względu producenci stosują specjalne zabiegi, mające na celu niwelowanie różnic kolorystycznych i zwiększanie trwałości dachówek. Jedną z takich metod angobowanie, polegające na nanoszeniu na wysuszoną, ale niewypaloną dachówkę specjalnego rodzaju szlachetnej glinki. Może ona mieć różne barwy, w zależności od tego, jakie minerały lub tlenki metali zostaną dodane do mieszanki. Takie dachówki są znacznie bardziej odporne na zabrudzenia, ale ponieważ mieszanka nakładana jest tylko na wierzch, w przekroju nadal są czerwone.

W przypadku glazurowania na powierzchni dachówki powstaje specjalne szklista warstwa, która dodatkowo zabezpiecza dachówkę przed czynnikami zewnętrznymi. Jednakże w wyniku glazurowania zamknięte zostają wszystkie pory, co pogarsza właściwości dyfuzyjne dachówek. Zarówno angobowane, jak glazurowane dachówki są droższe od zwykłych, ale w zamian za to na pewno znacznie dłużej będą nam służyć, a do tego wyglądają naprawdę oryginalnie i stylowo. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »