Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Ekologiczne pokrycie z wióra osikowego

Wiór osikowy to jedno z najbardziej popularnych pokryć dachowych, wykorzystywanych przy tworzeniu dachów wiórowych. Wióry mają postać miniaturowych struganych deseczek, które zwykle wykonywane są z drewna osikowego. Do najważniejszych zalet takiego pokrycia zalicza się wolne wchłanianie wody oraz specyficzny zapach, który odstrasza szkodniki. Ma to duży wpływ na na trwałość wiórów, która jest dodatkowo wzmocniona poprzez ich specjalną konstrukcję wzdłuż włókien drewna. Obecnie pokrycia dachowe wykonane z drewna osikowego przeżywają prawdziwy renesans. Stosowane są zarówno przez ekologów, jak i przez osoby ceniące tradycyjne rozwiązania.

Pokrycia dachowe wykonywane z wiórów osikowych mają wiele zalet, do których zalicza się:

•wysoka szczelność i odpowiednia paroprzepuszczalność,

•niewielki ciężar pokrycia, dzięki czemu nie jest konieczna masywna konstrukcja dachowa,

•długa trwałość, sięgająca ponad 40 lat. 

Należy jednak pamiętać, że konstrukcje te mają również kilka wad. Jedną z nich jest konieczność impregnacji specjalnym środkiem ognioochronnym. Ponadto układanie pokrycia z wiórów osikowych jest bardzo pracochłonne. 

Układanie wiórów należy rozpocząć wtedy, gdy drewno jest jeszcze świeże i wilgotne, ponieważ wtedy są bardziej elastyczne. Wióry mocowane są za pomocą gwoździ – średnio potrzebne jest ok. 200 gwoździ na metr kwadratowy dachu. Wióry trzeba układać z zachowaniem zakładu – średnio powinien wynosić 2cm. Każdy kolejny rząd należy przesuwać ku górze o mniej więcej jedną czwartą długości wióra. Dach należy ocieplić za pomocą wełny mineralnej. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »