Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Jak dobrać rozmiar dachówek?

Rodzaj dachówek zawsze należy dobierać pod kątem danego projektu dachu, uwzględniając m.in. kąt nachylenia oraz kształt więźby dachowej. Dachówki zawsze układane są na tzw. zakładki, co oznacza, że ich wymiary nie odpowiadają wielkości utworzonego przez nie pokrycia. Ponadto przy szacowaniu zużycia dachówek należy wziąć pod wagę nie tylko charakterystyczne cechy dachu, ale również takie kwestie jak rozkład łat. W przypadku dachówki wielkoformatowej, której wymiary to 46,4x30,4cm, powierzchnia pokrycia wynosi 39,3x26,3cm. Oznacza to, że na pokrycie 1mkw dachu potrzeba około 10 dachówek.

Dachówki o standardowym formacie mają wymiary 44,4x28,2cm. Pozwalają one na pokrycie ok. 36,6x22,2 cm dachu,  co daje przy średnim zużyciu około 13 dachówek na 1mkw. Jednak wybierając dachówki ceramiczne pod uwagę należy wziąć nie tylko rozmiar, ale również kąt nachylenia. Tego rodzaju pokrycie najlepiej nadaje się na dachy o kącie nachylenie wynoszącym minimum 16 stopni, choć najlepiej, jeśli jest on większy niż 30 stopni. Wynika to głównie z tego, że dachówki są pokryciem bardzo efektownym i powinny być dobrze widoczne, a najlepszy efekt można osiągnąć właśnie na dachu spadzistym. 

Wybór rodzaju dachówki zależy od kształtu dachu. Rodzaj pokrycia musi być dostosowany do projektu dachu oraz kosztów jego budowy. Aby nie zwiększać strat materiałów należy dopasować wielkość i kształt dachówek do stopnia skomplikowania więźby. Do dachów wielospadowych, mających lukarny lub dekoracyjne kopuły najlepiej nadają się dachówki o małym formacie. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »