Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Blachy dachowe
Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.
Najczęściej czytacie
Lekkie pokrycia dachowe
- Szczegóły
- Kategoria: Pokrycia dachowe
Do lekkich pokryć dachowych zalicza się takie, których ciężar nie jest większy niż kilkanaście kilogramów na metr kwadratowy. W tej grupie zdecydowanie najczęściej wybierane są blachodachówki, a także blachy płaskie i gonty bitumiczne. Pokrycia wykonane z gontów bitumicznych lub z blachy płaskiej mogą być układane wyłącznie na pełnym deskowaniu. Takie deskowanie najczęściej wykonywane jest z płyt drewnopochodnych lub desek. Na nich układana jest folia wstępnego krycia bądź papa. Płyty lub deski przybija się w taki sposób, aby łączenia znajdowały się na różnych krokwiach. Najlepiej, jeśli szerokość desek wynosi nie więcej niż 15 cm, ponieważ wtedy wykazują one mniejszą podatność na wybrzuszenie czy zwichrowanie, co pozwala uzyskać równiejszą powierzchnię deskowania.
Dzięki sztywnemu podkładowi więźba jest doskonale zabezpieczona i ocieplona, a poddasze ma lepszą ochronę przed wodą opadową. Jest to szczelna podstawa, zapewniająca usztywnienie całej konstrukcji.
Inne lekkie pokrycia dachowe, takie jak blachodachówki czy płyty faliste, nie wymagają sztywnego pokrycia. Wystarczy tzw. ołacenie, czy wykonanie drewnianego rusztu z kontrałat i łat. Łaty są wówczas przybijane prostopadle do krokwi, a kontrałaty równolegle do nich. Zanim przybije się kontrałaty, należy ułożyć na dachu folię paroprzepuszczalną. Im jest ona grubsza, tym większa jest jej odporność na przetarcie czy przypadkowe przebicie. Blachodachówki mogą być również ułożone na poszyciu sztywnym, ale jest to rozwiązanie bardziej kosztowne.