Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Gonty drewniane

Do wyrobu stosowane są różne gatunki drewna – jest to zależne od regionu. Najczęściej materiał pozyskiwany jest zimą, ponieważ wówczas drewno jest najbardziej suche. Najlepiej do wyrobu gontów nadaje się drewno mające niewielkie przyrosty boczne, ponieważ z niego powstają najtrwalsze dachówki.

We Francji do tego celu wykorzystuje się kasztan, w krajach azjatyckich drewno tekowe i cedrowe, w krajach alpejskich świerk, jodła lub żywiczny modrzew, a w krajach znajdujących się bardziej na północ do wykonywania klepek dachowych używa się również osiki, brzozy i sosny. Zdecydowanie najbardziej trwałe i elastyczne spośród wszystkich drzew iglastych jest drewno modrzewiowe. Wynika to z mocno nasiąkniętej żywicą twardzieli. Przed wyrobem gontu z modrzewia usuwana jest część bielasta.

Gont modrzewiowy łupany jest od stuleci stosowany w krajach europejskich, ponieważ znakomicie sprawdza się jako pokrycie dachowe. Równie dobre opinie ma gont dębowy. Drewno dębu jest bardzo mocne i twarde, a przy tym zawiera dużą ilość barwników, które zapewniają mu trwałość. Jest to jedno z najbardziej cenionych pokryć dachowych. Gonty świerkowe najczęściej wykorzystuje się w regionach, w których fasady są malowane. Jest to bardzo ważne, ponieważ w drewnie świerkowym nie ma naturalnych czynników ochronnych. Gonty grabowe są wykonywane z drewna grabu, które może mieć kolor od żółtawego do brunatnego. Jest ono bardzo wytrzymałe i trwałe, a klepkę dachową wyrabia się z niego za pomocą piły. Taki gont powinien być impregnowany chemicznymi środkami przeciwgrzybowymi.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »