Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Naprawa starej powłoki dachu, czy krycie go nową papą?

Pokrycie dachowe z papy sprawdza się często na starych domach. Co jest lepsze, gdy pojawiają się rysy na nim - zamiana zniszczonego pokrycia na nowe, czy wystarczy naprawa dotychczasowego?

Kiedy na dachu płaskim jest kilka pęcherzy, nie trzeba układać nowego pokrycia. Konieczna jest jedynie likwidacja purchli. W tym celu, należy je ostrożnie przeciąć – najlepiej, gdy na dworze jest wtedy słoneczna pogoda. Trzeba przez kilka godzin pozwolić wyschnąć podłożu pod nimi, po czym nadmiar papy usunąć, a dziurę dokładnie zakleić, na przykład warstwą zwykłej papy podkładowej.

Spękania na pokryciach dachowych z papy dotyczą dachów płaskich i skośnych. To efekt oddziaływania promieni UV. Takie uszkodzenia można naprawić i odwlec moment układania nowego pokrycia o pięć lat. W tym celu przyda się masa dyspersyjna, asfaltowo-gumowa lub emulsja. Wykorzystywane też są preparaty rozpuszczalnikowe – roztwory, lepiki i masy asfaltowe. Jest to konserwacja doraźna.

            Kiedy na dachu płaskim znajduje się kilkanaście purchli, położenie nowej papy staje się koniecznością. Podobnie jest z dachem pokrytym siatką spękań, a nie pojedynczymi rysami. Unika się zrywania starego pokrycia z papy, gdyż utylizacja jest droga i kłopotliwa.

 

Układanie nowego pokrycia rzadko wymaga zdjęcia starego, a istniejące stanowi dobrą bazę. Przed ułożeniem nowej papy purchle, pęknięcia i wgłębienia na starym pokryciu trzeba wyrównać – tak jak przy doraźnej naprawie. Dach należy zagruntować. Do tego przeznaczone są preparaty bitumiczne, które oferują producenci pap. Wskazane jest używanie produktów pochodzących od tego samego wytwórcy. Przed remontem ustala się, czy dach był pokrywany smołą, czy masą asfaltową. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »