Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Blachy dachowe
Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.
Najczęściej czytacie
Wybieramy konstrukcję dachu
- Szczegóły
- Kategoria: Pokrycia dachowe
Dach jest nie małą inwestycją. Potencjalny inwestor nie ma bezpośredniego wpływu na jego konstrukcje co nie oznacza, że nie ma wpływu na jego kształt i cenę. Trzeba sobie uzmysłowić, że od kształtu dachu zależy jego koszt. Im więcej załamań i płaszczyzn tym więcej będzie kosztował.
Konstrukcję dachu wykonuje projektant. Do stworzenia szablonu bierze się pod uwagę kształt, spad, ilość załamań jak również typ budynku – parterowy, piętrowy, oraz położenie geograficzne.
Do wyboru ma dwie konstrukcje dachów. Żelbetowe stosuje się do dachów płaskich natomiast drewniane tzw. więźbę do spadzistych. Samych typów konstrukcji jest dużo a na wybór odpowiedniej składa się wiele elementów.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku poddasza użytkowego. Strop zasadniczo jest żelbetowy i nie tworzy już z więźbą jednej całości. Więźba łaczy się ze stropem za pomocy murłaty – rodzaj belki budowlanej. Wiązarem są krokwie. Docieplenie zostaje umieszczone na dachu i stosuje się folię o wysokiej paroprzepuszczalnosci.
Do pozostałych czynników należy bezwzględnie rozmiar budynku mierzony w świetle najdłuższych ścian. Od tej rozpiętości zależy typ- ustrój wg którego zostanie wykonana konstrukcja. Najmniejsza rozpiętość – do 7m to ustrój krokwiowy, kolejne to do 9m – ustrój krokwiowo-jetkowy; do 11m stosuje się ustrój płatwiowo-jetkowy, do 12 m płatwiowo – kleszczowy a powyżej 12 metrów to już konstrukcja dźwigarowa. Ważny jest również kąt nachylenia dachu, obciążenia jakim będzie poddawana konstrukcja oraz warunki atmosferyczne. Do stałych obciążeń zaliczamy własny ciężar konstrukcji, materiału do pokrycia dachu, ocieplenia.
Ponadto przy projekcie konstrukcji określa się grubość i wysokość krokwi jak i rodzaj pokrycia.
Trzeba pamiętać, że im prostszy dach tym mniejsze jego koszty. Warto wziąć pod uwagę ten czynnik decydując się na jego kształt. Resztę pozostawmy doświadczonemu projektantowi.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.