Komentarze

Blachy dachowe

Nie wiesz jakie pokrycie dachowe wybrać? Skorzystaj z usług firmy z wieloletnią tradycją - Tiger Stal - blachy dachowe w Nowym Sączu.

Pokrycie dachu a pogoda

 Ostatnie zmiany pogodowe w środkowej części Europy zmusiły projektantów dachów do wprowadzenia zabezpieczeń, które uchronią go przed m.in. nagłym zerwaniem podczas silnej wichury. Zaleca się również zaostrzenie zasad i przepisów regulujących układanie pokrycia dachów, ponieważ w naszej strefie klimatycznej prognozuje się dalsze anomalia pogodowe. U ubezpieczalniach odnotowano nasilenie się zgłoszeń dotyczących zabezpieczeń przed szkodami wywołanymi przez pogodę.  Na podstawie tzw. wiatru 50-lecia ( pomiaru siły wiatru przez 50 lat w ponad 250 stacjach) można zauważy, że wartość ta ciągle się zwiększa. 

Określenie tzw. strefy wiatru możliwe jest dzięki specjalnym tabelom. Na ich podstawie określa się zalecenia dla wykonawców.  Wiedza na temat warunków atmosferycznych jest najistotniejsza przy doborze klamer, którymi przypina się dachówki do więźby. Ich odpowiedni rodzaj, liczba i miejsce założenie, zapewnia umocnienie mocowania. Nie tylko określenie strefy wiatru jest ważne. Innymi istotnymi parametrami  jest również wymiar budynku, kształt oraz kąt nachylenia dachu, rodzaj materiału, którym go pokrywami, oaz sama konstrukcja dachu. Dla usprawnienia pracy dekarzy, wprowadzono podział dachu na części: okaz, dachówki skrajne, gąsior ora połać. Na podstawie wzoru dla każdej ze stref wiatru można wyliczyć ilość oraz rodzaj potrzebnych klamer. 

Ustalenie właściwej strefy wiatru ułatwiłoby wprowadzenie jednakowych zaleceń dla dekarzy. Niestety, brak jednakowych wytycznych uniemożliwia takie działania. Toteż nie wszyscy wykonawcy używają klamer, a jeśli już ich używają mają często problem z doborem ich wymiarów. Jeśli chcemy ubezpieczyć nasze domy przed coraz częstszymi gwałtownymi czynnikami pogody, musimy uzgodnić zasady regulujące mocowanie dachówek.

 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »