Komentarze

Rynny ogrzewane

            Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ważna jest drożność rur spustowych i rynien. Zapewniają one prawidłowe odprowadzenia wody z dachu, więc warto zadbać o to, aby mogła ona swobodnie spływać. O ile w lecie największym problemem są drobne gałązki i liście, o tyle zimą dużym zagrożeniem dla drożności rur jest zlodowaciały śnieg, sople i lodowe zatory. Zagrożenie stwarzają nie tylko zwisające z rynien sople, ale także zatory lodowe, powstające w rurach spustowych. W skrajnych przypadkach woda może gromadzić się na niektórych fragmentach dachu i przyczynić się do jego przeciekania. 

            Z tego właśnie względu bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. rynny ogrzewane. Dzięki zastosowaniu sieci przewodów grzejnych można skutecznie zapobiec tworzeniu się zatorów w rynnach. Najczęściej stosuje się przewody o zmiennej oporności, których rezystancja zależy ściśle od temperatury otoczenia - im jest ona niższa, tym przewód mocniej grzeje. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza samoregulujące przewody lun taśmy grzejne, których montaż jest bardzo prosty. Układ z takich przewodów pobiera optymalną ilość energii elektrycznej i nie jest drogi.

 

            Co ciekawe, każdy tego rodzaju układ można wyposażyć w elementy dodatkowe. Mogą to być np. termostaty, czy sterowniki wilgotności i temperatury. Ważne jest oczywiście to, aby system był odpowiednio zabezpieczony za pomocą wyłącznika różnicowoprądowego oraz wyłączników nadmiaroprądowych. Całość powinna być zainstalowana przez wykwalifikowanego elektryka, posiadającego wymagane uprawnienia. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »