Komentarze

Rynny miedziane

Jest wiele powodów, dla których warto zastanowić się nad wyborem rynien miedzianych. Wśród ich największych zalet z pewnością powinna znaleźć się trwałość, odporność na ogień, rdzę  i warunki atmosferyczne oraz brak konserwowania czy malowania. Mimo, że powszechnie panuje opinia, że rynny miedziane stosowane są tylko na budynkach zabytkowych i reprezentacyjnych, to jednak coraz więcej indywidualnych inwestorów decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie.

Długowieczna instalacja zapewne zostanie doceniona przez lata. A to wszystko za sprawą patyny.

Architekci zachęcają do stosowania miedzi, między innymi dlatego, że świetnie komponuje się z pozostałymi materiałami, które zostaną użyte do wykończenia budynku, w tym drewno, szkło czy kamień. Rynny miedziane są łatwe w formowaniu oraz montażu, nie stają się kruche pod wpływem temperatury i są wyjątkowo mocne na trudne niekiedy warunki atmosferyczne. Jednak jest też wada miedzi.

Z uwagi na elektrokorozję rynien nie  można ich wiązać z pokryciem z blachy stalowej ocynkowanej ani aluminiowej. Bez trudu za to rynny miedziane można połączyć z dachami krytymi blachą miedzianą, dachówką czy papą. System rynnowy składa się nie tylko z rynien. W jego skład wchodzą także rury spustowe i akcesoria przewidziane do montażu. Wygodnie jest wszelkie elementy zakupić od jednego producenta. Standardowe rynny są kształtu półokrągłego lub kwadratowego.

Miedziana rura spustowa ma okrągły przekrój. Pozostaje pytanie, ile należy zakupić elementów? Liczbę elementów potrzebnych do odprowadzenia wody pochodzącej z opadów dostosowuje się tak samo, jak w przypadku innych materiałów. Im bardziej skomplikowany dach, tym więcej trzeba będzie mieć elementów. Ich ostateczna ilość zależy od ilości opadów i wielkości dachu. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »