Komentarze

Łaty i kontrłaty

Drewniane elementy dachów spadowych nazywamy łatami o kontrłatami. Ich dobór uzależniony jest od zaleceń producentów, którzy to biorą pod uwagę głównie pokrycie dachu oraz jego kąt nachylenia. Jeżeli chodzi o ich montaż to kontrłaty przybijamy do krokwi a następnie prostopadle do nich kontrłaty dachowe. Całość pokrywamy.  Co do wymiarów w przypadku łat mają przekrój2,4 cm*4,8 cm. Wymiary są uzależnione od paru czynników: klimatu miejsca, w którym budujemy,  kąta nachylenia dachu, rozstawu krokwi oraz ciężaru pokrycia naszego dachu.

Wiele osób po zakończeniu budowy uważa że niektóre dachówki różnią się od innych rozmiarem. Nic bardziej błędnego. Owa różnią wiąże się tylko i wyłącznie z błędami w trakcie rozmieszczania łat dachowym. Otóż ich odległości między sobą musza być jednakowe. Zbyt dalekie rozsunięcie spowoduje, że dachówki wyglądać będą jakby były za krótkie, natomiast ich zbytnie zbliżenie da wrażenie, że są one za długie. Toteż najistotniejsze jest dokładne zmierzenie powierzchni dachu i wyliczenie odległości pomiędzy łatami.

 

W przypadku kontrłat pełnią one w dachach spadzistych, poza tym że stanowią podstawę do mocowania łat to pełnią też wiele innych ważnych funkcji. Po pierwsze pełnią istotną rolę w uszczelnieniu. Zapewniają, że woda sprowadzana jest do okapu a dopiero wówczas poza dach. Kontrłaty tworzą również szczelinę wentylacyjna. Przy układaniu tworzymy miejsca, dzięki którym następuje swobodny przepływ powietrza. Ostatnią ważną zaletą kontrłat jest fakt, ze stanowią one naturalną regulację nierówności dachu. Dodatkowo przy układaniu kontrłat, możemy użyć klinów które zapobiegają wszystkim odchyleniom. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »