Komentarze

Trwałość rynien dachowych

Trwałość rynien dachowych zależy w dużej mierze od materiału, z którego są wykonane. Rynny mieszane oraz z tytanocynku najczęściej mają grubość 0,6-0,7mm. Trwałość oraz odporność na korozję zapewnia im warstwa patyny, która powstaje na ich powierzchni w wyniku oddziaływania wilgoci. Patyna tworzy powłokę wyjątkowo szczelną i nierozpuszczalną w wodzie, zapewniającą ochronę rynny. Miedziane oraz cynkowe części rynien są łączone za pomocą zakładek, a następnie lutowane, dlatego powinien je zakładać specjalista. 

Kolejnym metalem, z którego bardzo często wykonywane są rynny jest aluminium. To metal odporny na korozję, a dodatkowo wykonane z niego rynny oraz blachy spustowe są zabezpieczane specjalną powłoką lakierniczą. Zapewnia ona ochronę przed promieniowaniem UV i sprawia, że zabezpieczone nią rynny mogą służyć nawet przez 50-70 lat. Najpopularniejszą metodą wykonywania rynien aluminiowych jest technologia ciągła na giętarkach, co pozwala na dopasowanie każdego elementu bezpośrednio na placu budowy. 

Bardzo popularne są również rynny plastikowe, do których wykonania używa się utwardzonego i nieplastyfikowanego PCV. Poszczególne części systemu można montować za pomocą łączników z zatrzaskami oraz zakładek do połączenia klejem. Rynny z PCV są mało wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe, więc przez wiele lat nie zmieniają koloru. Rury spustowe takich rynien są montowane kielichowo, a dzięki szerokiej zakładce kielicha są one wyjątkowo szczelne i to bez potrzeby stosowania dodatkowych uszczelek.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »