Komentarze

Miedziany system rynnowy

Miedziane pokrycia dachowe są najczęściej układane na zabytkach i wieżach oraz wszędzie tam, gdzie liczy się długowieczność. Zainteresowanie tego rodzaju pokryciami nie jest zbyt duże, ponieważ są one bardzo drogie. Nieco inaczej wygląda natomiast sytuacja  z systemami rynnowymi z miedzi. Chociaż wiele osób myśli, że są one niebotycznie drogie, to w praktyce okazuje się, że koszt zamontowania systemu rynnowego z miedzi nie jest większy niż dwukrotność kosztu montażu systemu z PVC. 

Zainteresowanie rynnami z miedzi stale rośnie, ponieważ są one solidne i pozwalają na wiele lat zapomnieć o jakichkolwiek remontach. Tego rodzaju systemy znakomicie sprawdzają się zwłaszcza w połączeniu z miedzianymi pokryciami dachowymi, a także z dachówkami ceramicznymi. Żywotność miedzi szacowana jest na około 100-300lat, natomiast żywotność dachówki ceramicznej to 100-150lat. Dzięki porównywalnej żywotności możliwe jest jednoczesne przeprowadzenie remontu pokrycia oraz systemu rynnowego dopiero po ok. 150 latach. 

Miedziane systemy rynnowe są wykonywane przez wyspecjalizowane firmy dekarskie. Znaleźć je można np. poprzez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Niewątpliwą zaletą miedzi jest to, że jest ona niezwykle trwała, a w razie potrzeby można ją poddać całkowitemu recyclingowi. Jest to więc rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, lecz warto pamiętać, że elementy miedziane bywają kuszącym łupem dla złodziei. To właściwie jedyna wada systemów rynnowych z miedzi. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »