Komentarze

Jak sprawdzić system rynnowy?

System rynnowy prawidłowo spełnia swoją rolę wyłącznie wtedy, gdy jest sprawny i drożny. Właśnie dlatego tak ważne jest systematyczne sprawdzanie jego stanu technicznego. Przegląd powinno się robić przynajmniej raz w roku, najlepiej w okresie wiosenno-letnim, aby pozbyć się nieczystości i zalegających liści z jesieni. Pozwala to również oszacować ewentualne zniszczenia spowodowane przez zamarzniętą wodę i zalegający śnieg. Ostatnim momentem na przegląd dachu jest okres na początku jesieni, przed nadchodzącymi śnieżycami i deszczami.

Rutynowa kontrola orynnowania powinna obejmować czyszczenie oraz konserwację systemu. Najlepiej zacząć ją od sprawdzenia rynien. Z racji tego, że są one montowane dość wysoko, przyda się do tego drabina lub rusztowanie. W przypadku, gdy rynna posiada siatkę zabezpieczającą, należy ją wyjąć przez rozpoczęciem prac. Wszelkie zanieczyszczenia z rynien trzeba usuwać małą szczotką lub wypłukać wodą. Nie można stosować żadnych ostrych przyrządów, które mogą uszkodzić ochronną powłokę rynien. 

Po oczyszczeniu rynien należy skontrolować rury spustowe. Dobrym sposobem na ich udrożnienie jest wlanie wody pod ciśnienie. Niektóre systemy są wyposażone w tzw. czyszczak, który zbiera zanieczyszczenia. Wystarczy więc go opróżnić. Koniecznie trzeba też sprawdzić czy liście lub inne zanieczyszczenia nie zgromadziły się w wylewkach. Po wyczyszczeniu systemu trzeba sprawdzić jego stan, zwracając uwagę na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Niezbędna jest również kontrola szczelności, którą można wykonać poprzez wlanie wody do rur spustowych i chwilowe zatkanie wylewki. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »