Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Jak wybrać rynny?
- Szczegóły
- Kategoria: Rynny
Wybór systemu orynnowania nie jest łatwy, zwłaszcza że na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Źle dobrane rynny mogą nie tylko zepsuć wygląd domu, ale także kiepsko zbierać wodę deszczową, w wyniku czego na ścianach pojawi się wilgoć. Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając system orynnowania? Na pewno ważne są koszty, ponieważ rynny z PCV kosztują nawet 25% mniej niż rynny z ocynkowanej blachy i 50% mniej niż rynny aluminiowe. Czasem jednak można natrafić na promocje, dzięki którym rynny stalowe można kupić znacznie taniej. Właśnie dlatego nie warto czekać z zakupem orynnowania na ostatnią chwilę.
Oprócz ceny ważną kwestią jest wytrzymałość systemu orynnowania. W przypadku rynien PCV trwałość wynosi około pół wieku, natomiast rynny stalowe mogą sprawnie funkcjonować nawet dwa razy dłużej. Podobną trwałość mają rynny aluminiowe i z blachy tytanowo-cynkowej. Zdecydowanie najtrwalsze i jednocześnie najdroższe są rynny miedzianie, których trwałość wynosi ponad 300 lat.
Kolejnym ważnym elementem jest wydajność rynien w odprowadzaniu wody. W sprzedaży dostępne są rynny skandynawskie i kontynentalne o pogłębionym profilu. Zdecydowanie bardziej wydajne są rynny o głębokim profilu kontynentalnym. Jeśli natomiast chodzi o estetykę i łatwość montażu tu na pewno najlepiej sprawdzają się rynny PCV. Można je bez problemu dopasować do każdego projektu domu, a także sprawić, że będą niemal niewidoczne. W tym celu należy odpowiednio dobrać także inne elementy systemu rynnowego, takie jak kolanka czy rury spustowe.