Komentarze

Jak wybrać rynny?

Wybór systemu orynnowania nie jest łatwy, zwłaszcza że na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Źle dobrane rynny mogą nie tylko zepsuć wygląd domu, ale także kiepsko zbierać wodę deszczową, w wyniku czego na ścianach pojawi się wilgoć. Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając system orynnowania? Na pewno ważne są koszty, ponieważ rynny z PCV kosztują nawet 25% mniej niż rynny z ocynkowanej blachy i 50% mniej niż rynny aluminiowe. Czasem jednak można natrafić na promocje, dzięki którym rynny stalowe można kupić znacznie taniej. Właśnie dlatego nie warto czekać z zakupem orynnowania na ostatnią chwilę. 

Oprócz ceny ważną kwestią jest wytrzymałość systemu orynnowania. W przypadku rynien PCV trwałość wynosi około pół wieku, natomiast rynny stalowe mogą sprawnie funkcjonować nawet dwa razy dłużej. Podobną trwałość mają rynny aluminiowe i z blachy tytanowo-cynkowej. Zdecydowanie najtrwalsze i jednocześnie najdroższe są rynny miedzianie, których trwałość wynosi ponad 300 lat. 

Kolejnym ważnym elementem jest wydajność rynien w odprowadzaniu wody. W sprzedaży dostępne są rynny skandynawskie i kontynentalne o pogłębionym profilu. Zdecydowanie bardziej wydajne są rynny o głębokim profilu kontynentalnym. Jeśli natomiast chodzi o estetykę i łatwość montażu tu na pewno najlepiej sprawdzają się rynny PCV. Można je bez problemu dopasować do każdego projektu domu, a także sprawić, że będą niemal niewidoczne. W tym celu należy odpowiednio dobrać także inne elementy systemu rynnowego, takie jak kolanka czy rury spustowe. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »