Komentarze

Z czego składa się system orynnowania?

Oczywiście najważniejszym elementem każdego systemu orynnowania są rynny. Różnią się one od siebie zarówno pod względem materiału, z którego zostały wykonane, jak i średnicy cz przekroju, który może być prostokątny, półkolisty, kwadratowy z zaokrąglonymi krawędziami czy półeliptyczny. Nawet najtwardszy materiał nie zabezpiecza rynien przed wyginaniem, dlatego w celu ich usztywnienia wywija się krawędzie. 

Jednak system orynnowania to nie tylko rynny, ale także wiele innych elementów, do których zalicza się:

•odpływy – są to specjalne elementy, których zadaniem jest umożliwienie przejścia rynien w rury spustowe,. W sprzedaży najczęściej spotykane są odpływy przelotowe, czyli sztucery oraz odpływy końcowe, które umieszcza się przy narożnikach budynków,

•rury spustowe – są to przewody o przekroju zamkniętym, które montowane są pionowe. Zbierają one wodę z rynien i odprowadzają we wskazane miejsce,

•wylewki – uważane są za element kończący i mogą znajdować się zarówno pod gruntem, jak i być włączone do systemu kanalizacji,

•narożniki – pozwalają na łącznie rynien w narożnikach budynków,

•kolanka – pozwalają na zmianę kierunku rur,

•mufy redukcyjne – umożliwiają spięcie rur spustowych z odpływami,

•trójniki – pozwalają na włączenie do systemu dodatkowego wyposażenia,

•rynajzy, obejmy i rynhaki służą do mocowania rur spustowych i rynien do ścian i dachów,

•rewizja – służy do czyszczenia rur spustowych,

•sitko – zatrzymuje zanieczyszczenia,

instalacja oblodzeniowa – zapobiega zamarzaniu wody w rynnach. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »