Komentarze

Jak wykorzystać deszczówkę?

Deszczówka ma wiele zalet, dlatego warto je wykorzystać. Woda ta znakomicie nadaje się nie tylko do nawadniania ogrodu, ale również do niektórych prac domowych. Dzięki temu, że jest to woda miękka można ją z powodzeniem zastosować do prania, sprzątania czy spłukiwania ogrodu. Można nią podlewać ogród i uzupełniać zasoby oczka wodnego. 

Jednak, aby móc korzystać z wody deszczowej trzeba ją najpierw pozyskać i zmagazynować. Nie jest to specjalnie skomplikowane, a najprostszym sposobem jest montaż wyłapywacza wody na rurze spustowej. Pod nim ustawia się specjalny zbiornik, w którym w zależności od wymiarów można pomieścić nawet kilka tysięcy litrów wody. Wystarczy podłączyć do niego pompę i wąż ogrodowy, aby móc w pełni wykorzystać zebraną deszczówkę. W sprzedaży są zarówno zbiorniki nadziemne, jak i podziemne, które po montażu nie zajmują miejsca i nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Należy jednak pamiętać, aby na rurze spustowej zamontować osadnik z koszyczkiem, który wyeliminuje część zanieczyszczeń. 

Kolejną metodą na wykorzystania wód opadowych jest zastosowanie podziemnych skrzynek rozsączających. Wówczas deszczówka pozwala skutecznie nawodnić grunt, ponieważ oddawana jest do gleby stopniowo. Minimalizuje to ryzyko zalania, jednak aby instalacja ta działała bez zakłóceń należy u ujścia rury spustowej zamontować wspomniany wcześniej osadnik z koszyczkiem, w którym zostaną zatrzymane takie zanieczyszczenia jak liście czy igliwie. Pozyskując i wykorzystując wodę deszczową można zaoszczędzić nawet 50% wody, która wykorzystywana jest w gospodarstwie domowym. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »