Komentarze

Wiosenny przegląd systemu rynnowego

Po zimie system rynnowy może być uszkodzony, choć na pierwszy rzut oka wygląda na nienaruszony. Warto jednak skontrolować stan techniczny rynien, które w okresie zimowym narażone były na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne. Wiosna to idealny czas na gruntowny przegląd systemu rynnowego i naprawę wszelkich uszkodzeń.

Przede wszystkim konieczna jest wymiana wszelkich uszkodzonych elementów systemu rynnowego. Najczęściej są to fragmenty rynien, które uległy oberwaniu pod ciężarem śniegu. Jeśli rynna nie uległa zniszczeniu, to wystarczy dokupić haki i ponownie ja przymocować. W przypadku, gdy ukruszyła się lub popękała należy wymienić ją na nową. Należy przy tym pamiętać o tym, że wszystkie części składowe systemu rynnowego muszą być idealnie dopasowane i konieczne jest zachowanie odległości kompensacyjnych.

Oprócz naprawy uszkodzeń mechanicznych bardzo ważne jest również oczyszczenie rynien z wszelkich nagromadzonych zanieczyszczeń. Najlepiej usunąć je ręcznie – absolutnie nie można do tego używać metalowych pazurków czy ostro zakończonych łopatek. Po usunięciu zanieczyszczeń rynny należy przepłukać wodą. Warto również zrobić test szczelności systemu rynnowego. W tym celu należy zatkać otwór odpływowy i napełnić rynnę wodą ze szlauchu. Przecieki najczęściej pojawiają się w miejscach, gdzie zużyły się uszczelki oraz tam, gdzie rynny rozłączyły się ze złączką. Uszkodzenia te można naprawić za pomocą uszczelniacza dekarskiego. W przypadku, gdy przyczyną nieszczelności są niewielkie odkształcenia rynien, można założyć nowe obejmy lub dogiąć orynnowanie. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »