Komentarze

Podgrzewane rynny

Wiele osób uważa, że to marnowanie pieniędzy, bowiem elektryk się zbogaci, a wykonana przez niego usługa nie wniesie wiele nowego. Są jednak i tacy, którzy nie wyobrażają sobie normalnego funkcjonowania w swojej posesji bez ogrzewania rynien i rur spustowy co kilka lat. W ten sposób udaje się bowiem właściwie odwodnić dach, jak również zapobiega się jego uszkodzeniem przez zamarzniętą wodę. Aby wyrobić sobie własną opinię na ten temat, warto poznać kilka najważniejszych faktów na temat podgrzewanych rynien. 

Należy zacząć od tego, że występuję kable o stałej mocy, które ogrzewają rynny z tą samą mocą, bez względu na panujące warunki atmosferyczne, a także samoregulujące, które dostosowują poziom wydzielanego ciepła do temperatury na zewnątrz. Na uwagę zasługuje fakt, że przewody samoregulujące są o wiele droższe od tych pierwszych. Przewody grzejne zamieszcza się z jednej strony na dnie rynny, a drugi na krawędzi, oddalonej bardziej od dachu. W rurze spustowej takie przewody montujemy do metalowego łańcucha albo linki. 

Zdaniem wielu specjalistów, kabel grzejny jako spirala na krawędzi dachu doskonale może zapobiec zsuwaniu się śniegu do rynny. Jeśli ktoś zdecyduje się na podgrzewane rynny na swoim dachu, nie powinien szukać tańszych rozwiązań. Błędem byłoby bowiem ułożenie kabli tylko w rynnach, ponieważ po tym, jak śnieg się roztopi, powstała woda zamieni się w lód w rurach, które nie będą ogrzewane. To doprowadzi zapewne do ich pęknięcia. Montaż kabla tylko w rurze spustowej jest kompletnie bezcelowy, ponieważ woda wcześniej zamarznie w rynnie i nie dopłynie do miejsca, które jest ogrzewane.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »