Komentarze

Po co lutuje się rynny?

Nie każde elementy systemu rynnowego z metalu można połączyć z innym za pomocą kleju lub łącznika. Lutowania wymagają przede wszystkim systemy rynnowe wykonane z miedzi lub tytan-cynku. Podczas lutowania łączone części nie topią się, a jedynie nagrzewają, a trwałe połączenie uzyskuje się w wyniku wysokiej przyczepności lutu do łączonych materiałów. O lutowaniu miękkim mówi się wtedy, gdy metale łączy się za pomocą miękkich spoin, do których zalicza się cynę oraz cynę z ołowiem lub innymi domieszkami. 

Temperatura topnienia lutów miękkich wynosi mniej niż 300 st.C – mają one postać płytek, prętów, drutu, past lub proszków. Lutowanie miękkie jest stosowane wtedy, gdy wytrzymałość łączenia nie musi być zbyt duża. W systemach rynnowych wykorzystuje się wyłącznie lutowanie twarde.  Luty twarde topią się dopiero w temperaturze 500 st.C i pozwalają na uzyskiwanie nie tylko szczelnych, ale również niezwykle wytrzymałych połączeń. Do takich lutów zalicza się miedź oraz stopy miedzi z cynkiem, a także stopy srebrne. 

Połączenia lutowane systemów rynnowych to rozwiązanie pozwalające na równomierne rozłożenie lutów oraz zachowanie wysokiej estetyki wykonania. Aby skontrolować szczelność wykonanego połączenia, wystarczy wykonać próbę wodną. Inną opcją jest pokrycie jednej lutowanej strony kredą, a na drugą wylanie nafty – jeśli na kredzie nie wystąpią tłuste plamy, to lutowanie jest szczelne. Do lutowania rynien potrzebny jest specjalny pędzel do płynów lutowniczych, płyn lutowniczy, luty, młotek metalowe, pilnik do metalu, kolba lutownicza, gaśnica oraz druciana szczotka. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »