Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Skuteczne odwodnienie rynien
- Szczegóły
- Kategoria: Rynny
Nadmierne nagromadzenie wody deszczowej to problem, z którym muszą radzić sobie właściciele domów jednorodzinnych. Woda deszczowa wymaga skutecznego odprowadzania, w przeciwnym wypadku mogą pojawić się nieprzyjemne konsekwencje dla domu oraz całej posesji. Na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek prawny zapewnienia odpowiedniego odprowadzenia wody deszczowej o specjalnych zbiorników, kanalizacji deszczowej lub do rowu melioracyjnego. Odpowiednie przepisy znaleźć można m.in. w Prawie wodnym.
W większości gmin wykonywane są przyłącza oraz pobierane opłaty za odprowadzenie wód opadowych do kanalizacji deszczowej lub do sieci kanalizacyjnej. Są to tzw. opłaty za deszczówkę lub opłaty od dachu. Jednak nadal wielu właścicieli musi na własną rękę pozbywać się wód opadowych. Niektórzy rozprowadzają je na terenie własnych posesji, inni decydują się na jej powtórne wykorzystanie. Najbardziej tradycyjną metodą jest zamontowanie systemu rynnowego z odwodnieniem liniowym, składającym się z rusztu i kanału.
Poprzez osadniki rury spustowe odprowadzają wodę do kanalizacji deszczowej. Rurami trafiają one do studzienek deszczowych, które wyposażone są w odpowiednie filtry. Aby woda mogła przedostać się ponownie do gruntu, konieczne jest zamontowanie specjalnych skrzynek, czyli specyficznych zbiorników, które pozwalają na jej wsiąkanie w ziemię. Wodę deszczową można też odprowadzać do zbiornika na wodę – później można ją wykorzystać np. do umycia samochodu czy podlania ogrodu.