Komentarze

Skuteczne odwodnienie rynien

Nadmierne nagromadzenie wody deszczowej to problem, z którym muszą radzić sobie właściciele domów jednorodzinnych. Woda deszczowa wymaga skutecznego odprowadzania, w przeciwnym wypadku mogą pojawić się nieprzyjemne konsekwencje dla domu oraz całej posesji. Na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek prawny zapewnienia odpowiedniego odprowadzenia wody deszczowej o specjalnych zbiorników, kanalizacji deszczowej lub do rowu melioracyjnego. Odpowiednie przepisy znaleźć można m.in. w Prawie wodnym. 

W większości gmin wykonywane są przyłącza oraz pobierane opłaty za odprowadzenie wód opadowych do kanalizacji deszczowej lub do sieci kanalizacyjnej. Są to tzw. opłaty za deszczówkę lub opłaty od dachu. Jednak nadal wielu właścicieli musi na własną rękę pozbywać się wód opadowych. Niektórzy rozprowadzają je na terenie własnych posesji, inni decydują się na jej powtórne wykorzystanie. Najbardziej tradycyjną metodą jest zamontowanie systemu rynnowego z odwodnieniem liniowym, składającym się z rusztu i kanału. 

Poprzez osadniki rury spustowe odprowadzają wodę do kanalizacji deszczowej. Rurami trafiają one do studzienek deszczowych, które wyposażone są w odpowiednie filtry. Aby woda mogła przedostać się ponownie do gruntu, konieczne jest zamontowanie specjalnych skrzynek, czyli specyficznych zbiorników, które pozwalają na jej wsiąkanie w ziemię. Wodę deszczową można też odprowadzać do zbiornika na wodę – później można ją wykorzystać np. do umycia samochodu czy podlania ogrodu. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »