Komentarze

System orynnowania dachu płaskiego

Dachy płaskie mają spadek mniejszy niż 10-15 stopni, dlatego jeszcze do niedawna ich prawidłowe odwodnienie sprawiało pewien problem. Wynikało to z ich konstrukcji, ponieważ nie mają wystającego okapu, więc nie można było na nich zainstalować uchwytów z dala od ścian, jak to ma miejsce prze dachach stromych. Jednak obecnie nie ma konieczności rezygnacji z orynnowania, ponieważ dostępne są nowoczesne rozwiązania. Można też zastosować zupełnie niewidoczny układ wewnętrznego odwodnienia.

Typowe dachy płaskie są jedno, dwu lub czteropołaciowe. Połacie są wówczas nachylone w różne strony budynku. Rynny umieszcza się wówczas przy krawędziach położonych najniżej, np. na wystającym gzymsie, bezpośrednio na połaci dachowej lub na ścianie. W przypadku, gdy na brzegu dachu jest szeroki uskok lub poniżej krawędzi dachu znajduje się gzyms, najlepszym rozwiązaniem są rynny prostokątne, które mocowane są za pomocą stojących uchwytów. 

Boki, przy których nie ma orynnowania, zabezpiecza się za pomocą ścianek attykowych. Ich zadaniem jest ochrona ścian przed zaciekaniem wody opadowej. Ściany muszą być przykryte specjalną nakładką betonową lub blachą. Woda deszczowa nie może wnikać między ścianki attykowe a pokrycie dachowe, dlatego styk pomiędzy ich powierzchniami jest odpowiednio zabezpieczany – służy do tego specjalny blaszany fartuch, którego zadaniem jest osłonięcie papy wywiniętej z dachu na ściankę. Niekiedy ścianki attykowe są stosowane także przy krawędziach, na których znajdują się rynny. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »