Komentarze

System rynnowy dachu przyczółkowego

Dach naczółkowy jest konstrukcją rzadko spotykaną, stanowiącą nieco bardziej złożoną odmianę dachu dwuspadowego. Ma on nie tylko dwa klasyczne spady, ale również dwie niewielkie, trójkątne dodatkowe połacie, nazywane naczółkami, znajdujące się tuż nad ścianami szczytowymi. W efekcie powstają cztery połacie, z czego dwie są niewielkie, a dwie rozłożyste i duże. W czasie deszczu woda porusza się w dół po każdej z tych połaci, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie jej odpowiedniego odpływu. W dachu naczółkowym konieczne jest zastosowanie dodatkowych rynien, które muszą być umieszczone na trójkątnych połaciach, znajdujących się nad szczytowymi ścianami.

W przypadku dachu naczółkowego rynny instaluje się na dolnej części naczółków. Rynny znajdujące się na naczółkach nie muszą mieć dużego przekroju, ponieważ ich najważniejszą rolą jest kierowanie wód opadowych na duże połacie. Dzięki narożnikom woda jest kierowana na główne połacie dachowe, po czym odprowadzana rynną główną, a następnie rynną spustową. Rynny muszą znaleźć się na dolnych krawędziach naczółek, a woda z ich musi być skierowana na odpowiednią połać dachową – służą do tego wspomniane już, odpowiednio dobrane i zamocowane narożniki. 

Obecnie w sprzedaży znajdują się narożniki, które można regulować i ustawiać pod wybranym kątem. Dzięki temu można je doskonale dopasować do kąta nachylenia dachu naczółkowego i indywidualnych potrzeb. W związku z tym, że przyczółki mają niewielką powierzchnię, znajdujące się u ich podstawy rynny mogą być niewielkie. Pod kątem wielkości przypominają one rynny, które służą do odprowadzania wody z lukarn. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »