Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
System rynnowy dachu przyczółkowego
- Szczegóły
- Kategoria: Rynny
Dach naczółkowy jest konstrukcją rzadko spotykaną, stanowiącą nieco bardziej złożoną odmianę dachu dwuspadowego. Ma on nie tylko dwa klasyczne spady, ale również dwie niewielkie, trójkątne dodatkowe połacie, nazywane naczółkami, znajdujące się tuż nad ścianami szczytowymi. W efekcie powstają cztery połacie, z czego dwie są niewielkie, a dwie rozłożyste i duże. W czasie deszczu woda porusza się w dół po każdej z tych połaci, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie jej odpowiedniego odpływu. W dachu naczółkowym konieczne jest zastosowanie dodatkowych rynien, które muszą być umieszczone na trójkątnych połaciach, znajdujących się nad szczytowymi ścianami.
W przypadku dachu naczółkowego rynny instaluje się na dolnej części naczółków. Rynny znajdujące się na naczółkach nie muszą mieć dużego przekroju, ponieważ ich najważniejszą rolą jest kierowanie wód opadowych na duże połacie. Dzięki narożnikom woda jest kierowana na główne połacie dachowe, po czym odprowadzana rynną główną, a następnie rynną spustową. Rynny muszą znaleźć się na dolnych krawędziach naczółek, a woda z ich musi być skierowana na odpowiednią połać dachową – służą do tego wspomniane już, odpowiednio dobrane i zamocowane narożniki.
Obecnie w sprzedaży znajdują się narożniki, które można regulować i ustawiać pod wybranym kątem. Dzięki temu można je doskonale dopasować do kąta nachylenia dachu naczółkowego i indywidualnych potrzeb. W związku z tym, że przyczółki mają niewielką powierzchnię, znajdujące się u ich podstawy rynny mogą być niewielkie. Pod kątem wielkości przypominają one rynny, które służą do odprowadzania wody z lukarn.