Komentarze

Co robić z wodą z rynien?

System rynnowy musi być nie tylko szczelny, ale również efektywny. Od niego zależy to, czy dom oraz cała posesja będą zabezpieczone przed zalewaniem oraz innymi negatywnymi skutkami będącymi efektem gromadzenia się wody. Powstałe w wyniku tego błoto i wilgoć to prosta droga do zawilgocenia fundamentów, co prowadzi do odkształceń i pęknięć. Jeśli taka sytuacja trwa zbyt długo może spowodować podmywanie fundamentów domu, przez co budynek będzie nierówno osiadał. Z tego właśnie względu trzeba zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z drenażem wody z systemu rynnowego.

Zdecydowanie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest podłączenie rynien do kanalizacji deszczowej. Jest to opcja, która wiąże się z opłatami za przyłączenie oraz korzystanie z miejskiej lub gminnej sieci kanalizacyjnej. Co więcej, aby przyłączyć swój system rynnowy do kanalizacji deszczowej trzeba jeszcze uzgodnić tę kwestię z przedsiębiorstwem kanalizacyjnym oraz osobą, która przygotowuje projekt budowlany. 

W przypadku, gdy nie ma możliwości podłączenia rynien do kanalizacji, można odprowadzać deszczówkę do gruntu. Jednak, aby było to zgodne z prawem i nie prowadziło do zalewania fundamentów, należy pamiętać o tym, że deszczówka musi wsiąkać w grunt równomiernie. Konieczne jest więc stosowanie specjalnych skrzynek. Deszczówkę można też odprowadzać do zbiornika na wodę. Dzięki temu można ją będzie później wykorzystać do różnego rodzaju prac gospodarczych, np. do czyszczenia mebli ogrodowych, samochodu czy do podlewania roślin. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »