Komentarze

Kiedy konieczne jest lutowanie rynien?

Większość elementów w blaszanych systemach rynnowych można połączyć za pomocą kleju lub nowoczesnych łączników. Jednak niektóre metale, takie jak tytan-cynk czy miedź, muszą być lutowane. W trakcie tego procesu łączone ze sobą części ulegają nagrzaniu, ale nie topią się. Wykonane w ten sposób połączenie jest trwałe, gdyż lut wykazuje doskonałą przyczepność. Należy jednak pamiętać, że do prawidłowego łączenia niezbędne jest dokładne oczyszczenie chemiczne i mechaniczne powierzchni, które mają być lutowane. 

Elementy w systemach rynnowych można lutować na dwa sposoby – za pomocą lutowania miękkiego lub lutowania twardego. Lutowanie miękkie to połączenie metali z wykorzystaniem miękkich spoin, do których zalicza się cynę lub mieszankę cyny z bizmutem czy ołowiem. Temperatura topnienia miękkich lutów wynosi poniżej 300stC. Tego rodzaju luty są wykonywane w postaci płytek, drutów, past cy proszków. Tę metodę lutowania stosuje się wówczas, gdy połączenie nie musi mieć dużej wytrzymałości. 

Do lutowania twardego wykorzystywane są luty twarde, których temperatura topliwości wynosi powyżej 500stC. Dzięki temu można uzyskać połączenie szczelne i jednocześnie wyjątkowo wytrzymałe na rozciąganie oraz uderzenia. Tego typu luty mają postać taśm, prętów, wiórów, granulek czy blaszek. Bardzo często do lutowania twardego wykorzystuje się miedź, stopy srebrne bądź stopy miedzi z cynkiem. Do lutowania konieczny jest palnik gazowy lub piec elektryczny. Szczelność połączenia można sprawdzić w trakcie próby wodnej. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »