Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Kiedy konieczne jest lutowanie rynien?
- Szczegóły
- Kategoria: Rynny
Większość elementów w blaszanych systemach rynnowych można połączyć za pomocą kleju lub nowoczesnych łączników. Jednak niektóre metale, takie jak tytan-cynk czy miedź, muszą być lutowane. W trakcie tego procesu łączone ze sobą części ulegają nagrzaniu, ale nie topią się. Wykonane w ten sposób połączenie jest trwałe, gdyż lut wykazuje doskonałą przyczepność. Należy jednak pamiętać, że do prawidłowego łączenia niezbędne jest dokładne oczyszczenie chemiczne i mechaniczne powierzchni, które mają być lutowane.
Elementy w systemach rynnowych można lutować na dwa sposoby – za pomocą lutowania miękkiego lub lutowania twardego. Lutowanie miękkie to połączenie metali z wykorzystaniem miękkich spoin, do których zalicza się cynę lub mieszankę cyny z bizmutem czy ołowiem. Temperatura topnienia miękkich lutów wynosi poniżej 300stC. Tego rodzaju luty są wykonywane w postaci płytek, drutów, past cy proszków. Tę metodę lutowania stosuje się wówczas, gdy połączenie nie musi mieć dużej wytrzymałości.
Do lutowania twardego wykorzystywane są luty twarde, których temperatura topliwości wynosi powyżej 500stC. Dzięki temu można uzyskać połączenie szczelne i jednocześnie wyjątkowo wytrzymałe na rozciąganie oraz uderzenia. Tego typu luty mają postać taśm, prętów, wiórów, granulek czy blaszek. Bardzo często do lutowania twardego wykorzystuje się miedź, stopy srebrne bądź stopy miedzi z cynkiem. Do lutowania konieczny jest palnik gazowy lub piec elektryczny. Szczelność połączenia można sprawdzić w trakcie próby wodnej.