Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Jak dobrać system rynnowy do dachu?
- Szczegóły
- Kategoria: Rynny
System rynnowy to zarówno ułożone na krawędziach dachu rynny, ale również pionowe rury spustowe, które montowane są w narożnikach budynków. W jego skład wchodzą również inne elementy, dzięki którym cały system jest kompatybilny. Zalicza się do nich m.in. narożniki, denka, uchwyty, leje odpływowe czy złączki, a także akcesoria dodatkowe, np. koszyczki oraz siatki zapewniające ochronę rynien przed zanieczyszczeniami. W skład systemu rynnowego mogą wchodzić również elementy służące do zbierania deszczówki, np. filtry z siateczkami czy łapacze wody.
Długość rynien, a także ich przekrój, to parametry, które wymagają prawidłowych obliczeń uwzględniających zarówno wielkość, jak i kształt dachu. Wszystkie najbardziej istotne informacje znajdują się oczywiście w projekcie domu. W przypadku, gdy inwestor zamierza coś w tej kwestii zmienić, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który prawidłowo obliczy przekroje rynien oraz dobierze elementy dodatkowe. Trzeba przy tym pamiętać, że im bardziej skomplikowany i większy dach, tym więcej trzeba zakupić rynien, rur spustowych i dodatkowego wyposażenia.
Od przekroju rur spustowych oraz rynien zależy wydajność, trwałość i niezawodność całego systemu. Aby w prawidłowy sposób obliczyć przekrój tych elementów należy znać pojęcie efektywnej powierzchni dachu – EPD. W przypadku dachów płaskich EPD równa się powierzchni dachu, natomiast dla dachów spadzistych stosuje się następujący wzór:
EPD = długość dachu x (połowa wysokości dachu w kalenicy + połowa szerokości dachu)