Komentarze

Jak dobrać system rynnowy do dachu?

System rynnowy to zarówno ułożone na krawędziach dachu rynny, ale również pionowe rury spustowe, które montowane są w narożnikach budynków. W jego skład wchodzą również inne elementy, dzięki którym cały system jest kompatybilny. Zalicza się do nich m.in. narożniki, denka, uchwyty, leje odpływowe czy złączki, a także akcesoria dodatkowe, np. koszyczki oraz siatki zapewniające ochronę rynien przed zanieczyszczeniami. W skład systemu rynnowego mogą wchodzić również elementy służące do zbierania deszczówki, np. filtry z siateczkami czy łapacze wody. 

Długość rynien, a także ich przekrój, to parametry, które wymagają prawidłowych obliczeń uwzględniających zarówno wielkość, jak i kształt dachu. Wszystkie najbardziej istotne informacje znajdują się oczywiście w projekcie domu. W przypadku, gdy inwestor zamierza coś w tej kwestii zmienić, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który prawidłowo obliczy przekroje rynien oraz dobierze elementy dodatkowe. Trzeba przy tym pamiętać, że im bardziej skomplikowany i większy dach, tym więcej trzeba zakupić rynien, rur spustowych i dodatkowego wyposażenia.

Od przekroju rur spustowych oraz rynien zależy wydajność, trwałość i niezawodność całego systemu. Aby w prawidłowy sposób obliczyć przekrój tych elementów należy znać pojęcie efektywnej powierzchni dachu – EPD. W przypadku dachów płaskich EPD równa się powierzchni dachu, natomiast dla dachów spadzistych stosuje się następujący wzór:

EPD = długość dachu x (połowa wysokości dachu w kalenicy + połowa szerokości dachu)

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »