Komentarze

Jak tanio odnowić stalowe rynny?

Rynny stalowe warto odnowić, jeśli ich stan techniczny jest dobry. Nie powinny mieć żadnych śladów korozji, ponieważ tylko wtedy wykonanie tego rodzaje prac będzie opłacalne. Z czasem farba, którą pokryte są stalowe rynny może się łuszczyć, co wygląda bardzo nieestetycznie. Usunięcie takiej farby jest zdecydowanie najbardziej uciążliwym i wymagającym wysiłku etapem prac renowacyjnych. Najlepiej do tego celu nadaje się papier ścierny o granulacji 100, za pomocą którego można usunąć wszystkie łuszczące się czy odstające elementy. Warto przy tym pamiętać o dokładnym zmatowieniu starej powłoki malarskiej, co zwiększy jej przyczepność. 

W czasie prac oczyszczających powstają duże ilości pyłu, który łatwo zmyć miękką szmatką zamoczoną w wodzie z detergentem. W ten sposób można również usunąć tłuste zabrudzenia. Następnie rynny trzeba umyć pod bieżącą wodą – najlepiej sprawdza się myjka ciśnieniowa. Tak przygotowane rynny są gotowe do malowania. 

Wybór odpowiedniej farby jest bardzo ważny – niektóre nie wymagają nawet stosowania podkładu. Jednak najlepiej w przypadku rynien sprawdza się naniesienie podkładu, a następnie pokrycie powierzchni farbą chlorowo-kauczukową, która zwiększy jest trwałość. Najpierw warto nałożyć cienką warstwę pokładową, a dopiero po 24 godzinach farbę powierzchniową. Rynny najlepiej malować w cieniu, aby farba nie schła zbyt szybko. Należy pamiętać, aby farbę powierzchniową kłaść w godzinach przedpołudniowych – dzięki temu powłoka wyschnie zanim wieczorem zwiększy się wilgotność powietrza. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »