Komentarze

Jak zamontować rynny

Rynny są niezwykle istotnym uzupełnieniem konstrukcji dachowej. Są to półokrągłe rury, biegnące wzdłuż krawędzi dachu, a następnie po ścianie domu do otworu spustowego. Służą aby odprowadzać wody opadowe ze szczytu dachu poza obręb budynku. Dlatego warto zadbać o profesjonalny montaż, żeby mogły służyć, jak najdłużej. Kiedy założyć rynny na dach?

Wbrew pozorom to nie jest takie proste. Układając dach, wykorzystując dachówkę tradycyjną  rynny zakładamy po zakończeniu instalacji. Natomiast biorąc pod uwagę dachówkę wielokoformatową, należy zacząć od rynien. Okazuje się, że prosty montaż orynnowania nie jest tak łatwy. Zasadą mocowania rynien jest wykonanie spadku od 0,3-0,5 % w stronę rury spustowej, udaje się to zrobić, dzięki montażowi haków od najwyżej do najniżej położonego. Jeszcze przed założeniem rynien powinno się sprawdzić poziom okapu. Te elementy rynny, które obiegają połać dachu powinny przynajmniej połową średnicy wystawać poza krawędź oraz do 3 cm poniżej okapu. Ponieważ rynny powinny służyć, jak najdłużej niezwykle ważny jest właściwy wybór. Obecnie inwestorzy mogą kupić cały zestaw rynnowy: rynny, haki, rynajzy, kolanka, trójniki wszystkie w kolorach głównych rur i pasujące idealnie do całości budynku. Dostępne są rynny:

 PCV- gładka nawierzchnia, brud się nie osadza, obecnie najlepsze na rynku,

stalowe- powierzchnia również gładka, ale z czasem koroduje i staje się bardzie szorstka, co sprzyja osadzaniu się resztek,

miedziane- są wieczne, niestety wchodzą w reakcję i powierzchnia staje się szorstka,

tytan-cynku- również bardzo odporne, ale niestety również bardzo drogie.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »