Komentarze

Rodzaje rynien i systemów rynnowych

Rynny to podstawowy element wyposażenia dachu. Zapewniają bezpieczeństwo, odpowiednio odprowadzając wody opadowe, aby nie uszkodziły zadaszenia i nie podmyły domu. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment rynien wykonanych z różnych materiałów.

 

Rynny stalowe

 

Ten rodzaj rynien jest najpopularniejszy, ze względu na dużą dostępność i niskie ceny. Wykonane są ze stali walcowanej pokrytej warstwą ocynku i dodatkową powłoką ochronną. Dzięki temu są odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne oraz różnicę temperatur.

 

Rynny aluminiowe

 

Należą do najlżejszego rodzaju rynien. Mają bardzo gładką powierzchnię i są wyjątkowo wytrzymałe, są użyteczne nawet do 100 lat. Cechuje je duża odporność na warunki atmosferyczne. Nie ulegają korozji.

 

Rynny miedziane.

 

Ten rodzaj rynien za najlepszy jakościowo. Ich trwałość określona jest na 300 lat. Jest to możliwe dzięki specyficznej właściwości miedzianych rynien, jaką jest odnawialność, dzięki powierzchni, jaka tworzy patyna. Wadami tego typu odwodnienia jest wysoka cena oraz niebezpieczny kontakt z innymi metalami,  z którymi miedź wchodzi w ryzykowne reakcje.

 

Rynny tytanowo-cynkowe

 

Ich jakość nie odbiega od rynien miedzianych, ale posiadają chropowatą powierzchnię, która sprzyja osadzaniu się nieczystości. W związku z tym tworzą się zalążki miejsc sprzyjających zapychaniu. Pomimo tego charakteryzują się dużą trwałością.

 

Rynny PCV

 

Są to coraz popularniejsze odwodnienia, ze względu na niską cenę. Rynny wykonane z PCV charakteryzują się gładką powierzchnią, ich współczynnik chropowatości jest najniższy wśród wszystkich materiałów, z których wykonywane są rynny. Z tego względu również nie korodują i nie ulegają wgnieceniom. W związku z tym nie potrzebują konserwacji.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »