Komentarze

Prawidłowe działanie rynien

Prawidłowe działanie rynien ma znaczący wpływ na odprowadzanie wody z dachu poza obręb budynku. Na pierwszy rzut oka ciężko oszacować błędy dekarzy, ale dają one o sobie znać podczas ulewnych deszczy, czy znaczących opadów śnieżnych. Wadliwie zainstalowany system ma wpływ na całe odwodnienie domu. Często złe obliczenia pojawiają się już na etapie projektowym. Powierzchni dachu jest źle skalkulowana w stosunku do przepustowości rynien.

Należy pamiętać, że inna kalkulacja będzie dotyczyła dachu płaskiego, a jeszcze inna spadzistego o dużym spływie. Dobry dekarz powinien również prawidłowo ocenić wysokość rynny względem połaci dachu, aby woda nie płynęła po elewacji lub obrywała rynnę umieszczoną zbyt blisko. Montując systemy odwadniające budynek należy wziąć pod uwagę materiał z jakiego są wykonane, ponieważ wysokie temperatury latem i niskie mają wpływ na pracę rynien.

Producenci odwodnień proponują różnego rodzaju połączenia kompensacyjne, które dostosowują się do aktualnie panującej temperatury. Mocując rynny przydachowe należ dokładnie obliczyć odległość między hakami, aby nie zwieszały się pod wpływem naporu wody lub śniegu. To samo dotyczy obejm spustowych, których niewystarczająca liczba prowadzi do odkształcania się rynien. Podczas instalacji należy dokładnie przestrzegać zaleceń producenta odnośnie dodatkowych akcesoriów, ponieważ ich niedobór może mieć niebagatelny wpływ na prawidłową pracę całego systemu. Zanim rynny zostaną zamontowany powinny być dokładnie sprawdzone pod względem szczelności i wyczyszczone.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »