Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Rynny metalowe czy PCV
- Szczegóły
- Kategoria: Rynny
Obecnie na rynku występuje wiele różnego rodzajów rynien, ale użytkownicy głównie wybierają między stalowymi a plastikowymi materiałami.
Rynny wykonane z PCV charakteryzują się przede wszystkim niską ceną, która jest elementem bardzo zachęcającym. Są łatwe w utrzymaniu czystości i występują w bogatej wersji kolorystycznej. W prosty sposób można dobrać najlepiej dobrać barwę do elewacji. PCV jednak dość mocno reaguje na warunki atmosferyczne rozszerza się i kurczy pod wpływem temperatury oraz zmienia parametry pod wpływem nasłonecznienia. W związku z tym należy wziąć pod uwagę te współczynniki, aby dobrze wyliczyć wymiary dachu. Różnice temperatur prowadzą do pękania materiału, a co za tym idzie konieczne może być wymiana całych systemów. Kolejną wadą jest wykorzystywanie plastiku, który już w nadmierny sposób przyczynia się do zanieczyszczenia. Wytrzymałość rynien PCV szacowana jest na 50 lat.
Rynny metalowe
Koszt rynien metalowych jest zdecydowanie wyższy, a wykonanie z różnego rodzaju blach jeszcze bardziej różnicuje ceny:
•rynny ocynkowane: jest to najtańszy materiał, porównywany nawet do PCV,
•rynny z blachy powlekanej, również występuje w szerokiej wersji kolorystycznej jak PCV. Cenowo są zbliżone do plastikowych. Wytrzymałość rynien szacowana jest na 150 lat, czyli dużo więcej niż PCV.
Rynny wykonane z metalu są plastyczne, można je dowolnie wyginać i obrabiać. Dzięki swojej elastyczności łatwiej dopasowują się do dachów o nietypowym kształcie. Metalowe rynny można łączyć bezzłączkowo wpasowując jedną w drugą.