Komentarze

Jak gromadzić deszczówkę?

Woda spływająca rynnami z dachu najczęściej odprowadzana jest w przypadku domów jednorodzinnych do gruntów, a w przypadku budynków wielorodzinnych do kanalizacji. W zależności od wielkości i skomplikowania dachu ilość wody bywa czasami nawet imponująca. W związku z tym warto czasami pomyśleć o instalacji odprowadzającej wodę do pojemników, z których może być ponownie użytkowana.

Woda deszczowa znakomicie nadaje się do podlewania rabat, trawników oraz warzywników. Ten sposób pozyskiwania wody nie jest nowy, ale obecnie ciesz się coraz większą popularnością. Jest to podejście nie tylko ekonomiczne, ale również mające na celu ochronę środowiska .

Najprostszym sposobem jest podłożenie beczki pod rynnę, ale obecnie w ofercie sklepów budowlanych znajdują się  specjalne zbiorniki naziemne i podziemne. Pojemnik naziemny umiejscawiany jest na zakończeniu rynny spustowej, która zbiera wodę spływającą z dachu. Zbiornik podziemny wkopywany , a rurami może być doprowadzona woda z kilku rynien.

Zbiornik stojący na zewnątrz musi się charakteryzować kilkoma cechami:

•powinien być wykonany z materiału odpornego na UV,

•nie odbarwiać się,

•nie przepuszczać promieni słonecznych,

•powinien ładnie komponować się z bryła budynku.

Zbiornik podziemny powinien być :

•wytrzymały,

•kształtu walca lub spłaszczonej kuli,

•wyposażony w filtry do wody,

•zawory blokujące dopływ wody,

•pompę.

Zarówno jeden, jak i drugi wariant zbiornika pozwala właściwie gospodarować zebraną wodą.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »