Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Jakie wybrać rynny?
- Szczegóły
- Kategoria: Rynny
Rodzaj orynnowania nie ma znaczenia, kiedy chodzi o prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej z dachu. Ważne jest, aby rynny były właściwie dobrane do danego dachu, warunków atmosferycznych i zostały poprawnie zamontowane. Powierzchnia orynnowania powinna być gładka, aby woda mogła szybciej spływać, natomiast jego części muszą być sztywne, wytrzymałe, odporne na korozję i zarysowania, a także uszkodzenia mechaniczne.
Rynny z PCV są niedrogie i łatwe w eksploatacji, dlatego cieszą się największą popularnością. PVC jest odporne na zanieczyszczenie powietrza. Nie niszczą go ptasie odchody. Trwałość rynien z PVC sięga ponad 50 lat. Trochę krótszą wytrzymałość ma orynnowanie ze stali powlekanej lub lakierowanej, która dobrze nadaje się przy dachach silnie nasłonecznionych. Takie rynny mają wysoką wytrzymałość mechaniczną, stąd można je stosować w rejonach o dużych opadach śniegu.
Są jeszcze rynny z aluminium, które dobrze znoszą wahania temperatury i mają małą chropowatość, dzięki czemu woda dobrze z nich spływa. Wykończane są lakierem, poliestrem albo akrylem. Są odporne na korozje, a mogą przetrwać sto lat. Podobnie wygląda sytuacja, gdy chodzi o termin przydatności, rynien tytanowo-cynkowych. Są odporne na czynniki zewnętrzne. Trwałość zawdzięczają tworzącej się na ich powierzchni patynie. Powstaje ona pod wpływem czynników zewnętrznych, które wchodzą w reakcję chemiczną z tym materiałem. Dzięki patynie, blachy nie trzeba pokrywać materiałami ochronnymi. Także rynny miedziane pokrywają się naturalną patyną, która nadaje im szlachetny wygląd i chroni przed korozją. Mogą przetrwać nawet trzysta lat.