Komentarze

Jak wygląda konserwacja rynien?

Każdej jesieni warto sprawdzić drożność, szczelność oraz stan mocowania rynien. Podstawowym zadaniem podczas przeglądu rynien jest usunięcie zalegających liści i gałęzi, albowiem zatory mogą prowadzić do wylewania się wody poza rynnę na elewację, a nawet do wnikania jej pod okap, czego efektem może być zniszczenie drewnianej konstrukcji dachu. Regularne oczyszczanie rynien z liści nie jest trudne, a służy uniknięcia wielu problemów.
 
Oczyszczanie rynien jest konieczne również w sytuacji, kiedy założone są na nich siatki ochronne. Zatrzymują one wprawdzie płaskie liście, ale przepuszczają igliwie, drobne gałązki i nasiona. Jeśli chodzi o drobne pęknięcia w przypadku rynien z tworzyw sztucznych, można je naprawić za pomocą kleju i silikonu. Natomiast gdy chodzi  o rynny miedziane, albo cynkowo-tytanowe potrzebna jest lutownica. W drugim przypadku problemem może być też rdza, zatem pod tym kątem także warto się przyjrzeć orynnowaniu. Do przeglądu, czyszczenia i weryfikacji szczelności rynien nie trzeba zatrudniać specjalistów, bowiem wystarczą drabina i podstawowe narzędzia. Jednak naprawa nieszczelności wymaga pracy fachowca, ponieważ da ona gwarancję, że rynna będzie uszczelniona jak należy.
 
W czasie jesiennej konserwacji powinno się sprawdzić, czy nie doszło do zerwania lub obluzowania haków mocujących, a w razie potrzeby - dokonać napraw. Jest to także najlepszy moment, ażeby pomyśleć o instalacji systemu odladzania rynien. Nie warto przecież zwlekać ze wszelkimi pracami do zimy.
 
 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »