Komentarze

Złącza ciesielskie

Fachowe połączenie różnego rodzaju elementów więźby dachowej jest niezwykle ważne dla jej długowieczności i solidności. Zarówno krokwie, jak i słupy, płatwy oraz jętki, czy kleszcze powinny być ze sobą prawidłowo połączone za pomocą złącz ciesielskich. Każde z nich jest nieco inne, ale zakłada się, że wręby nie powinny sięgać głębiej niż do 1/3 przekroju łączonych elementów. Złącza ciesielskie można podzielić na:

•narożne,

•poprzeczne,

•wzdłużne,

•wrębowe pod kątem.

Ze złącz narożnych robi się połączenia krokwi. Najczęściej są one wykonywane pod kątem i przy połączeniu z murłatami. Generalnie krokwi nie łączy się wzdłuż, choć jest to dopuszczalne w miejscach, które są podparte przez tzw. sztukowanie. Wówczas stosuje się specjalne złącza mijankowe lub na zamek ukośny.

Złącza poprzeczne to między innymi: wręby wzajemne, wręby jednostronne, wręby krzyżowe, złącza węgłowe, czy zamki proste i płetwowe oraz na tzw. czop. Najczęściej są one stosowane podczas łączenia elementów poziomych z pionowymi. 

Z kolei złącza wzdłużne pozwalają na łączenie elementów drewnianych po ich długości. Doskonale sprawdzają się w przypadku łączenia oczepów, murłat, podwalin, czy płatwi. Wśród tego rodzaju złączy najczęściej stosowane są zamki ukośne, złącza na styk klinowy oraz złącza na styk ukośny. 

Złącza webowe pod kątem nazywane są także połączeniami zaciosowymi. W tym przypadku najpopularniejsze są złącza na wrąb czołowy pośredni, podporowy, pojedynczy lub czołowy podwójny. Najczęściej łączy się nimi drewniane belki pod kątem. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »