Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Więźba dachowa – wady i zalety
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Więźba dachowa to konstrukcja, która w naszym kraju cieszy się największa popularnością. Przesądza o tym kilka istotnych czynników, wśród których najważniejszy to łatwość i prostota wykonania. Więźba to po prostu układ położonych ukośnie belek, czyli krokwi, które kształtem przypominają namiot. Jest to najprostszy dach krokwiowy, który można dowolnie modyfikować, tworząc z niego znacznie bardziej skomplikowane konstrukcje. Kolejną zaletą więźby jest niezawodność – metoda ta sprawdza się od wielu lat.
Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest również fakt, że obecnie bez problemu można znaleźć fachowca, który wykona nawet najbardziej skomplikowaną więźbę. Jeśli dodać do tego łatwy dostęp do materiału, którym zwykle jest miękkie drewno sosnowe lub świerkowe, twarde drewno akacji i dębu oraz blacha ocynkowana to nikogo nie powinien dziwić fakt, że więźby są wykonywa tak często. Dodatkowo wszelkie potrzebne narzędzia do wykonania takiej konstrukcji są niedrogie i ogólnodostępne.
Niestety więźba drewniana ma też swoje wady. Wynikają one głównie zastosowanego materiału, czyli drewna, które narażone jest na korozję biologiczną oraz wilgoć. Poza tym drewno jest łatwopalne. Z tego właśnie względu tak ważne jest to, aby zostało ono odpowiednio zaimpregnowane za pomocą preparatów grzybo- i owadobójczych oraz ogniochronnych. Poza tym całą konstrukcję trzeba jeszcze zabezpieczyć przed wilgocią z wnętrza domu oraz przed wilgocią atmosferyczną. Niezbędne jest zatem wykonanie pokrycia i warstwy wstępnego krycia, systemu odwodnienia, paroizolacji oraz niezbędnych obróbek blacharskich.