Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Więźba z wiązarów kratowych
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Wiązary kratowe to nowoczesny rodzaj więźby dachowej, który cieszy się coraz większą popularnością. Cechą charakterystyczną wiązarów jest wyjątkowa lekkość, dzięki czemu nie obciążają one nadmiernie konstrukcji domu. Czym właściwie są wiązary? Otóż jest to nic innego jak gotowe części więźby, które po zmontowaniu tworzą konstrukcję dachową. Są one zbudowane z desek lub bali o określonych wymiarach, które łączy się w kratownice za pomocą gwoździ lub perforowanych ocynkowanych płytek. Podstawa nazywana jest pasem dolnym, natomiast pas górny jest odpowiednikiem krokwi. Pomiędzy pasem górnym i dolnym wstawiane są elementy usztywniające konstrukcję, czyli krzyżulce i słupki.
Wiązary dachowe nadają się zarówno do dachów płaskich, jak i jedno lub dwuspadowych. Co ciekawe, można je też wykorzystywać do budowy dachów wielopołaciowych o różnorodnych kształtach. Jednak wówczas koszt może być dość wysoki. Wśród wielu zalet wiązarów warto wspomnieć chociażby o tym, że pozwalają one na budowanie dachów o znacznie większej rozpiętości niż w więźbach tradycyjnych. Poza tym, dzięki temu, że dolne pasy pełnią funkcję stropu nad ostatnim piętrem domu, nie ma potrzeby wykonywania dość kosztownych betonowych stropów. Warto jeszcze dodać, że więźba z wiązarów jest znacznie łatwiejsza do montażu niż tradycyjna.
Wiązary można wykonać samodzielnie, choć oczywiście najwygodniej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy. Problemem jest głównie znalezienie suchego, osłoniętego przed deszczem miejsca, gdyż elementy konstrukcji nie mogą zamoknąć. Przygotowane wiązarów wymaga też cierpliwości oraz precyzji.