Komentarze

Więźba z drewna klejonego

Jedną z największych zalet konstrukcji z drewna klejonego są ogromne możliwości kształtowania z niego rygli, dźwigarów czy słupów, dzięki czemu można zrealizować nawet najbardziej skomplikowany projekt. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest także to, że drewno jest materiałem zdrowym i naturalnym, a jego parametry izolacyjne przewyższają aluminium, żelbeton czy stal. Ponadto zarówno do jego produkcji, jak i eksploatacji zużywa się znacznie mniej energii, co zapewnia spore oszczędności.

Klejone drewno ma zwiększoną sztywność, a wykonane z niego konstrukcje mogą mieć duże rozpiętości nie wymagają stosowania pośrednich podpór. Ponadto są one długowieczne – obiekty, w których zastosowano drewno klejone są w znacznie lepszej kondycji niż budynki, do których wzniesienia użyto innych materiałów. Nie bez znaczenia są również koszty, na które wpływają niskie ceny produkcji, konserwacji, zabezpieczeń biologicznych i ogniowych – przykładowo dla stali koszt zabezpieczenia przeciwpożarowego wynosi niejednokrotnie ponad 50% kosztów całej konstrukcji. Tymczasem drewna klejonego nie trzeba dodatkowo impregnować. Nie przyczyna się ono także do powstawania mostków termicznych, ponieważ doskonale izoluje. 

Oprócz wspomnianych zalet, drewno klejone jest również estetyczne, ponieważ wygląda jak drewno lite. Jest ono ciepłe, przyjazne i wywołuje uczucie komfortu psychicznego. Z tego właśnie względu drewno jest najczęściej stosowanym materiałem konstrukcyjnym, przy czym największe możliwości daje pod tym względem drewno klejone. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »