Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Od czego zależy wybór rodzaju więźby dachowej?
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Wybór rodzaju więźby dachowej uzależniony jest od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest to, czy w budynku będzie poddasze. W domu parterowym więźba wraz ze stropem tworzą całość. Każdy para krokwi podpartych na belce stropowej tworzy wiązar, a strefę ciepła od zimnej oddziela strop, który jest ocieplony. Warstwę wstępnego krycia wykonuje się w tym wypadku z folii o niewielkiej paroprzepuszczalności. W przypadku, gdy poddasze będzie użytkowe, więźba oraz strop są dwoma oddzielnymi elementami. Wówczas więźba nie opiera się bezpośrednio na stropie, który nie jest ocieplany.
Kolejnym elementem warunkującym wybór więźby jest rozpiętość dachu. Przy określonych rozpiętościach stosuje się różne typ konstrukcji dachów:
•ustrój krokwiowy – do 7,5m,
•ustrój krokwiowo-jętkowy – 7-9m,
•ustrój płatwiowo-jętkowy – 9-11m,
•ustrój płatwiowo-kleszczowy – do 12m,
•konstrukcje z dźwigarami – powyżej 12m.
Oczywiście im prostsza jest konstrukcja dachu tym lepiej. Każda dodatkowa lukarna, połać czy załamanie stanowią dodatkowy element, o który należy rozbudować więźbę. Skomplikowane konstrukcje wiążą się z dużym nakładem pracy i większą ilością potrzebnych materiałów. Zwiększa się wówczas możliwość popełnienia błędów konstrukcyjnych. Wielopłaszczyznowy dach wymaga zupełnie innej więźby niż proste, jedno lub dwuspadowe konstrukcje. Wiąże się to ze znacznie większymi kosztami budowy, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy prosty dach nie jest lepszy niż taki, którego kształt wymaga dodatkowej pracy i materiałów.