Komentarze

Drewno na więźbę dachową – jakie znacznie ma właściwa wilgotność?

Parametry wytrzymałościowe litego drewna zależą w dużej mierze od jego wilgotności. Utrzymanie stałej, tzw. wilgotności technicznej, zapobiega zmianom wymiarowym, co jest szczególnie ważne w przypadku więźb dachowych. Zachwianie równowagi higroskopijnej drewna powoduje anizotropię, czyli pęcznienie pod wpływem pobierania pary wodnej z otoczenia oraz kurczenie się w czasie wysychania. Zjawisko to występuje do momentu osiągnięcia wilgotności zrównoważonej (technicznej), dzięki której następuje stabilizacja. 

Anizotropia powoduje pękanie drewna, które jest efektem powstających w nim naprężeń. Rozrywają one włókna drzewna, przez co elementy konstrukcyjne mają zmniejszoną odporność na zginanie i ściskanie. Powstałe wówczas luzu w połączeniach konstrukcyjnych odpowiadają za nieprawidłowe przenoszenie sił wytrzymałościowych na elementy węzła połączeniowego. Więźba traci wówczas planowaną wytrzymałość, a nawet może nie sprostać wymaganiom obciążeniowym związanym np. z zalegającym śniegiem. 

Problemom tym można zapobiec dbając o wilgotność techniczną drewna już na etapie przygotowywania elementów więźby. Wszystkie elementy konstrukcyjno-nośne, z których wykonana będzie więźba, powinny mieć wilgotność techniczną na poziomie 15-18%. Oznacza to, że należy je suszyć w suszarniach lub pod zadaszeniami na wolnym powietrzu przez około rok. Badanie wilgotności drewna można przeprowadzić metodą suszarkowo-wagową (stosowaną w suszarniach) oraz metodą elektromagnetyczną, którą można stosować w każdych warunkach. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »