Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Drewno na więźbę dachową – jakie znacznie ma właściwa wilgotność?
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Parametry wytrzymałościowe litego drewna zależą w dużej mierze od jego wilgotności. Utrzymanie stałej, tzw. wilgotności technicznej, zapobiega zmianom wymiarowym, co jest szczególnie ważne w przypadku więźb dachowych. Zachwianie równowagi higroskopijnej drewna powoduje anizotropię, czyli pęcznienie pod wpływem pobierania pary wodnej z otoczenia oraz kurczenie się w czasie wysychania. Zjawisko to występuje do momentu osiągnięcia wilgotności zrównoważonej (technicznej), dzięki której następuje stabilizacja.
Anizotropia powoduje pękanie drewna, które jest efektem powstających w nim naprężeń. Rozrywają one włókna drzewna, przez co elementy konstrukcyjne mają zmniejszoną odporność na zginanie i ściskanie. Powstałe wówczas luzu w połączeniach konstrukcyjnych odpowiadają za nieprawidłowe przenoszenie sił wytrzymałościowych na elementy węzła połączeniowego. Więźba traci wówczas planowaną wytrzymałość, a nawet może nie sprostać wymaganiom obciążeniowym związanym np. z zalegającym śniegiem.
Problemom tym można zapobiec dbając o wilgotność techniczną drewna już na etapie przygotowywania elementów więźby. Wszystkie elementy konstrukcyjno-nośne, z których wykonana będzie więźba, powinny mieć wilgotność techniczną na poziomie 15-18%. Oznacza to, że należy je suszyć w suszarniach lub pod zadaszeniami na wolnym powietrzu przez około rok. Badanie wilgotności drewna można przeprowadzić metodą suszarkowo-wagową (stosowaną w suszarniach) oraz metodą elektromagnetyczną, którą można stosować w każdych warunkach.