Komentarze

Więźba dachowa

Projektując dom czy inny budynek, należy zastanowić się nad odpowiednią konstrukcją więźby dachowej, która pozwoli przenieść ciężar całego dachu na ściany budynku. Niezmienny jest materiał, z którego wykonywana jest więźba, a mianowicie drewno. Najczęściej konstrukcja oparta jest na planie trójkąta, a jej różnice w budowie wynikają z funkcji jaką ma pełnić poddasze, czyli przestrzeń między dachem a najwyższym stropem budynku. Ogólna budowa więźby dachowej opiera się na krokwiach, belce stropowej lub wiązarowej, kleszczy, mieczy, słupów podtrzymujących konstrukcję oraz płatwi, których nazwy są odpowiednie do pełnionej funkcji w budowie więźby.

Z zastosowaniem wymienionych elementów tworzy się więźby dachowe krokwiowo- jętkowe, czyli posiadające wiązanie w górnej części konstrukcji, lub płatwiowo- kleszczowe, gdzie stosuje się płatew stopową układaną na najwyższym stropie budynku. W konstrukcjach dachów jednospadowych nie występują jętki, jednak inne elementy konstrukcji są podobnie stosowane.

W celu izolacji więźby dachowej od czynników atmosferycznych, przed ułożeniem ostatecznego pokrycia dachu stosuje się membrany dachowe, na które mocuje się kontrłaty oraz łaty, stanowiące element do przytwierdzania pokrycia. W pełnym deskowaniu, stosowanym przy powłokach bitumicznych, membranę układa się na krokwiach przed położeniem deskowania połaci dachowych. Dosyć popularnym rozwiązaniem konstrukcyjnym przy poddaszach nieużytkowych są kratownice, wykonane z drewna lub stali, które pozwalają do ułożenie konstrukcji nośnej dachu z wcześniej przygotowanych elementów. Mogą mieć one układ płaski- przy wiązarach dachowych, bądź przestrzenny, wykonany ze stali, np. szkieletach wieżowców czy stalowych słupach energetycznych. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »