Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Dach skośny – jaka więźba?
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Więźba dachu skośnego najczęściej wykonywana jest z drewna. Jest to materiał wytrzymały, stosunkowo tani, lekki, a przy tym łatwy do obróbki i montażu. Jednak, aby więźba była solidna, konieczne jest odpowiednie wysuszenie drewna – maksymalna wilgotność powinna wynosić 20%. ponadto niezbędna jest konserwacja za pomocą środków ogniochronnych i grzybobójczych. Więźbę dobiera biorąc pod uwagę następujące parametry:
•rodzaj pokrycia dachowego,
•kąt nachylenia dachu,
•odległość między ścianami,
•strefa wiatrowa posadowienia budynku,
•strefa śniegowa posadowienia budynku,
•możliwość podparcia konstrukcji.
Zdecydowanie najtańsza, najłatwiejsza i najszybsza do wykonania jest więźba krokwiowa. Składa się z krokwi o długości maksymalnej 6m. Są one ułożone skośnie i połączone w pary za pomocą metalowych uchwytów lub za pomocą zacięcia. Wadą tego rozwiązania jest ograniczone stosowanie, ponieważ przy dużych powierzchniach pojawiają się krzywizny wynikając z braku podparcia dla krokwi. Więźby krokwiowo-jętkowe polecane są do konstrukcji, których rozpiętość nie przekracza 11m. Mają podobne zalety jak więźby krokwiowe, ale są bardziej elastyczne. Zastosowanie tego rozwiązania może wiązać się z występowaniem krzywizny połaci dachu, ponieważ w każdej parze krokwi drewno pracuje niezależnie.
Więźba płatwiowo-kleszczowa nadaje się do ścian, których rozpiętość przekracza 11m. To rozwiązanie przeznaczone do dachów o skomplikowanej konstrukcji, wymagających dodatkowych podparć.