Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Więźba dachowa z tarcicy
- Szczegóły
- Kategoria: Więźba dachowa
Różne występują materiały, jakie można wykorzystać na więźbę dachową. Wymienić należy chociażby czterostronnie strugane drewno iglaste, czy belki dwuteowe. Najczęściej spotykanym jest jednak tarcica, która jest efektem wycięcia z pni drzew prostokątnych lub kwadratowych elementów, o odpowiedniej długości. Taki materiał cieszy się największą popularnością między ze względu na jego atrakcyjną cenę. W naszym kraju tarcicę dzieli się na trzy klasy, ze względu na jej wytrzymałość, to jest wyborowa, średnia i najgorszej jakości. Tarcica powinna być posortowana przy wykorzystaniu wspomnianej metody wizualnej.
Do pokrycia więźby fachowej powinno się użyć drewna, które będzie suche w jak największym stopniu. Wilgotność nie może przynajmniej przekroczyć 20 procent. Poza tym, takie drewno powinno być pozbawione kory, a także nie posiadać znamion występowania pleśni, pęknięć, zgnilizny czy śladów po owadach. Ważne jest, aby było jak najmniej sęków. Tradycyjny materiał na więźbę, jakim jest tarcica, powinien być chroniony przed grzybami, owadami i ogniem. Ten efekt uzyskuje się poprzedź natrysk, kąpiel, czy też pomalowanie. Najlepsza jest jednak metoda próżniowo-ciśnieniowa, która polecają specjaliści.
Użycie mokrego drewna, które jest oczywiście tańsze niż suche, jest uzasadnione tylko w przypadku, kiedy więźba będzie bez przykrycia przez okres zimowy. W innym przypadku jest to absolutnie odradzane. Doprowadziłoby to z całą pewnością do poskręcania krokwi i pękania płyt gipsowo-kartonowych.